06 Kasım 2016 Pazar 13:11
Üç aylar ne zaman başlıyor manevi mevsime hazır mıyız?

Üç aylar ne zaman başlıyor, manevi olarak huzur bulduğumuz mevsim olan üç ayların başlangıcı hangi aya denk geliyor? 2017 Yılı Üç Ayları hakkında merak ettiklerinizi sizler için derledik. Kameri takvime göre yedinci, sekizinci ve dokuzuncu aylar olarak bilinen üç aylar miladi takvime göre 29 Mart'ta başlıyor. İşte detaylar..

Manevi değerlerimizin kat kat arttığı, huzur dolu ayları içinde barındıran, Recep, Şaban ve Ramazan aylarını içindi barındıran Recep ayında Regaip ve Miraç Kandilleri ile bizleri karşılayan mükafatını fazlası ile aldığımız Kadir Gecesi ile bütünleşen Ramazan'ı ile şereflendiğimiz üç aylar 2017 Mart ayında bizleri karşılayacak.

Recep, Şaban ve Ramazan aylarına üç aylar denilmektedir. 2017 Yılında üç aylar 1 Recep 1438 - 29 Mart 2017 Çarşamba günü başlamaktadır.  Recep ayının 1. gününe denk gelen üç ayların bitişi ise 1 Şevval 1438 - 25 Haziran 2017 Pazar - Ramazan Bayramı 1. Günüdür.

1 - Recep 1438 - 29 Mart 2017 Çarşamba Üç Ayların Başlangıcıdır.
2 - Recep 1438 - 30 Mart 2017 Perşembe Regaip Kandili
26 - Recep 1438 - 23 Nisan 2017 Pazar Miraç Kandili
1 - Şaban 1438 - 27 Nisan 2017 Perşembe
14 - Şaban 1438 - 10 Mayıs 2017 Çarşamba - Berat Kandili
1 - Ramazan 1438 - 27 Mayıs Cumartesi - Ramazan Başlangıcı
26 - Ramazan 1438 - 21 Haziran 2017 Çarşamba - Kadir Gecesi
29 - Razaman 1438 - 24 Haziran 2017 Cumartesi - Arefe
1 - Şevval 1438 - 25 Haziran 2017 Pazar - Ramazan Bayramı 1. Gün
2 - Şevval 1438 - 26 Haziran 2017 Pazartesi - Ramazan Bayramı 2. Gün
3 - Şevval 1438 - 27 Haziran 2017 Salı - Ramazan Bayramı 3. Gün

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.), mübarek üç aylar için;  "Recep Allah"ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümetimin ayıdır" (Buhârî) buyurmuşlardır.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Rasulullah, Ramazan ayı dışında en fazla Recep ve Şâban aylarında oruç tutmuşlardır. Recep ayı girdіğіnde de, "Allahümme bârіk lena fî recebe ve şa'bân ve bellіğna ramazan  "Allah"ım, bіze Recep ve Şaban"ı mübarek kıl ve bizi Ramazan"a ulaştır" (Keşfu"l Hafa) diye dua etmiştir.

Regaip Kandili, Berat Kandili, Miraç Kandili ve Kadir geceleri bulunmaktadır. Ramazan ayındaki farz orucun yanısıra Rasululah, Recep ve Şaban aylarında da Müslümanları oruç tutmaya teşvik etmiştir.

Abbad ibn Hanif şöyle bir rivayette bulunmuştur: "Said İbnu Cübeyr (ra)"a Recep ayındaki oruçtan sordum. Bana şu cevabi verdi. İbni Abbas (ra)"ı dinledim, şöyle demişti: Rasulullah Recep ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz Galiba hiç yemeyecek (ayın her gününde oruç tutacak) derdik, (bazı yıllarda da öyle) yerdi ki biz, galiba hiç tutmayacak derdik."(Müslim)

Hz. Aişe başka bir rivayetinde bu konuda şunları söyler: "Rasulullah senenin hiçbir ayında Şaban ayındakinden fazla oruç tutmaz ve şöyle buyururdu: Amellerden gücünüzün yettiğini yapın. Çünkü siz bıkmadıkça, Allah da size asla bıkmış muamelesi yapmaz. Allah yanında amelin en makbulü, kişinin az da olsa devam üzere işlediği ameldir." (Müslim)

ÜÇ AYLAR

İslâm'ın mübarek saydığı hicrî kamerî aylardan Recep, Şaban ve Ramazan ayları. Bu aylar ve diğer dokuz ayın süreleri, ayın hareketlerine göre belirlenmektedir. Kameri ayların süresi, şemsî ayların süresine nazaran değişiklik arzeder. Kamerî sene, şemsî seneden on bir gün daha kısadır. Ayrıca kamerî ayların diğer bir özelliği şemsî aylarda olduğu gibi senenin aynı mevsimine değil, değişik mevsimlerine tesadüf etmesidir. Mesela, kamerî bir ay olan Ramazan ayı, senenin mevsimlerini dolaşır. Hicrî ve kamerî aylar arasında küçük önem taşıyan ve "üç aylar" diye adlandırılan Receb, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylar olarak kabul edilirler. Bu ayların Müslümanlarca önemli ölçüde değer kazanmasının sebepleri arasında Hz. Peygamber (s.a.s)'in bu aylar hakkında verdiği haberler gösterilebilir. Rasûlüllah (s.a.s) bir hadis-i şerifinde; "Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır" buyurmuştur. Ayrıca Peygamber Efendimiz, Receb ayı girince, " Âllahım! Receb ve Şabanı bize mübarek kı!! Bizi Ramazana ulaştır" diye dua ederdi.

Üç ayların değerini ifade eden diğer bir önemli özellik ise beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içinde olmasıdır. Regaib gecesi, Recep ayının ilk cuma gecesine, Mirac gecesi, Recep ayının yirmi yedinci gecesine, Berat gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesine, Kadir gecesi ise Ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastlar.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Şaban ayında çok oruç tutardı. Hz. Aişe, Rasûlüllah (s.a.s)'ın bu aydaki orucu hakkında şöyle der: "Şaban ayındaki kadar çok oruçlu olduğu bir ay görmedim" (Tecrid-i Sarih, VI, 295).

Ramazan ayının fazileti ise çok daha yücedir. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır: "Ramazan geldiğinde Cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar da bağlanır" (Müslim, Kitâbu's-Sıyam, 1).

Receb ve Şaban ayları, rahmet ayı olan Ramazanı karşılayan aylar olup Ramazan ayının müjdecisidir. Dinimizde ayrı bir değeri olan üç ayların, kişide insanî özelliklerin olgunlaşmasında ve iradenin kontrol altına alınmasında rolü büyüktür. Zira Receb ve Şaban aylarının feyzinden ve bu aylarda bulunan Regaib, Mirac ve Berat gecelerinin rahmetinden istifade yolunu tutan bu kişi Ramazan ayında ise her türlü kötülükten kendini uzak tutar ve insanî vasıflarının artmasına gayret eder. Nihayet Kadir gecesinde yapacağı ibadet ve tevbe ile manevî hazza ulaşır.

Bu nedenle özellikle, bu aylarda bol bol istiğfar etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kur'ân okumak ve dua etmek en uygun davranışlardır.

Son Güncelleme: 06.11.2016 14:42
Yorumlar

Google+'da Paylaş