30 Ekim 2016 Pazar 13:29
Türkiye’de şuan saat kaç saatleri geri alındı mı

Her sene uygulamaya konulan ve güneş ışınından tasarruf etmek için yapılan kış saati uygulaması ile ilgili son merak edilenleri ve şuanda Türkiye’de saatin kaç olduğu sorusunun cevabı haberimizde yer almaktadır. İşte detaylar..

Saat şuanda kaç? Şu dakikalarda vatandaşlarımızın en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de bu diyebiliriz. Her sene düzenli olarak güneş ışınından tasarruf etmek için uygulanan kış saati uygulamasının bu sene uygulanmaması nedeniyle saatler bir saat geriye alınmadı.

Ancak başta akıllı telefonlar ve bilgisayarlar olmak üzere tüm teknolojik cihazların saatleri otomatik olarak 1 saat geri alması nedeniyle vatandaşlarımızın kafası karışmış durumda.

Vatandaşlarımızı şu konuda net olarak bilgilendirelim; Saatler geri alınmadı ve normal  saatlerde hayata devam ediyoruz. 50 milyona yakın akıllı cihazın saatleri 1 saat otomatik olarak geri almasından dolayı karışan kafaların meraklarını bu şekilde gidermek ve siz değerli okurlarımızı bilgilendirmek istedik.

İletişim operatörleri ve baz istasyonları her ne kadar bu konuda önlem alsalar da işletim sistemleri ve cihaz üreticileri saatlerde güncelleme yapması gerekiyor.

Güncelleme yapılan bilgisayar, akıllı telefon gibi cihazlarınızda tarih ve saat ayarları kısmından girerek saatleri tekrardan eski haline döndürebilirsiniz. Türkiye’de saat şuanda 13.29 yani 1 saat geriye alınmamış durumda.

Bakanlar Kurulu kış saati uygulamasına geçiş yapılmayacağını geçtiğimiz haftalarda duyurmuştu.

Yorumlar

Google+'da Paylaş