19 Kasım 2016 Cumartesi 21:33
Tüp Geçişte Sona Gelindi 20 Aralıkta Hayata Geçiyor
İstanbul’un iki yakasını ikinci defa denizin altından birleştirecek olan proje 20 Aralık’ta hayata geçecek .Projenin hizmete girmesi ile 100 dakikalık yolculuk süresi 15 dakikaya düşecek.

Ahmet Arslan ,2011'de Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü görevi yaparken temeli atılan Avrasya Tüp Tüneli'nin 20 Aralık’taki açılışına bakan olarak katılacak. Marmaray’dan sonra İstanbul’un iki yakasını denizin altından birleştirecek olan Avrasya Tüp Tüneli projesi Aralık’ta hizmete geriyor. Bu projenin Marmaray’dan farkı  iki kıtayı karayolu ile bağlaması. Bu proje ile 100 dakika süren Kazlıçeşme- Göztepe arası  15 dakikaya düşecek.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın genel müdürlük yaptığı dönemde ihale sürecinde etkin rol aldığı bu büyük projenin temelleri 26 Şubat 2011’de atılmıştı. Bu projenin temelini atan Arslan 20 Aralık’ta gerçekleşecek olan açılışta  bakan olarak yer alacak.
Yap İşlet  Devret modeli ile gerçekleştirilen Avrasya Tüp Tüneli projesinin toplam yatırım tutarı 1 milyar 245 milyon dolar oldu. İki katlı inşaa edilen projede günde en az 100 bin aracın geçeceği tahmin ediliyor . Avrasya tünelini yalnızca hafif araçlar kullanabilecek ,ağır taşıt ,motosiklet ve yayalar kullanamayacak  .Tüp Tünel sis ,buzlanma  gibi olumsuz hava koşullarında kesintisiz yolculuk imkanı sunacak.

Avrasya Tüp Tüneli projesinin tasarım ve inşaatını yapan firma  tüneli 24 yıl 5 ay işletecek .Tünel  işletme süresinin tamamlanması ile kamuya devredilecek.

Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan Avrasya Tüp Tüneli dünyanın tünelcilikalanında  en önemli birliği kabul edilen Uluslararası Tünel ve Yeraltı Yapıları Birliği tarafından "Yılın Büyük Projesi" ödülüne  layık görülmüştü.

Son Güncelleme: 19.11.2016 21:41
Yorumlar

Google+'da Paylaş