30 Mart 2016 Çarşamba 15:52
Terör Örgütünün Propagandasını Yapmak Suçundan 3 Akademisyen Hakkındaki Soruşturma Tamamlandı
Son günlerde bazı akademisyenler kendilerince doğru bulmadıkları şeylere tepki olarak bir bildiri yayınladılar ve bu bildiriye imza attılar. Ancak bu bildiriye imza attıkları için suçlu oldukları kabul edildi. Bu soruşturma kapsamında çıkarıldıkları mahkemece 3 akademisyen tutuklandı. Savcılık akademisyenler için “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan hapis cezası istedi.
İstenilen hapis cezası ise 1,5 yıldan ile 7,5 yıla kadar ayrı ayrı hapis cezası istedi. Akademisyenler “ bu suça ortak olmayacağız” adlı bildiriye imza attıkları için “terör örgütü propagandası yapmakla suçlanıyorlar. Bu akademisyenler EsrаMungаn, MuzаffеrKаyаvеKıvаnçErsоy’dur. Savcının 10 sayfa hazırladığı iddianame Cumhuriyet Başsavcılığına sunuldu. 
Ancak “bu suça ortak olmayacağız” adlı bildiriye sadece EsrаMungаn, MuzаffеrKаyаvеKıvаnçErsоy imza atmadı. Tam 1128 akademisyen bu bildiriye imza attı. Ancak EsrаMungаn, MuzаffеrKаyаvеKıvаnçErsоy 10 Mаrt tarihinde Eğitim Senİstanbul 6 Nо'luŞube’de basın açıklaması yapmışlar ve ayrıca barış konusunda çok ısrarcı olduklarını da belirtmişlerdi. 15 Mart tarihinde ise “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklandılar.

Yorumlar

Google+'da Paylaş