03 Ekim 2016 Pazartesi 22:16
Taşerona Kadro Olacak mı Son Gelişmeler nelerdir
Bu konuda bir çalışma olmayan taşeron işçilerin son durumu hakkında detaylar sizler için sayfamızda yer almaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu taşeron işçilerin kadroya alınması hakkında bazı açıklamalar yaptı. Taşeron işçiler için Yıl sonuna kadar bir çalışma yapılacağı gündeme gelmişti. Büyük bir umut ile bekleyen taşeron işçiler Mehmet müezzinoğlunun kadro sorularına net cevap vermemesi üzerine özür diler taşeron işçilere kadro verilmesine yönelik taslağın askıya alınması ihtimali ortaya çıktı. Düzenlenen basın toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kamuda çalışan taşeron işçilerle ilgili soruları yanıtladı bu konu hakkında bakanlar kurulunda katılacağını vurguladı.
“Bu anlamda bu yükü arttıran bir bakışı ‘hızla bunu mu yapalım, yoksa hızla bir kamu personel reformunu başararak bütün hepsinin bunun içinde çözmek mi daha doğru? İkinci söylediğim daha doğru ama daha zor. Onu hükümet olarak değerlendireceğiz, süreci ona göre şekillendireceğiz. Hükümetin şu anda bakış açısına göre ben yol haritamı belirleyeceğim.” dedi.

Kıdem tazminatı için sosyal taraflarla gelecek hafta görüşecek Kıdem tazminatının bir fonla garanti altına alınmasına yönelik 40 yıl önce kanun maddesi çıkarıldığını ancak geçen sürede bir düzenleme yapılamamasının, konunun sosyal tarafları memnun edecek bir çözüm açısından zorluğunu gösterdiğini de belirtti. Müezzinoğlu, hükümetin kıdem tazminatını yeniden düzenlemek için bir iradesi olduğunu da hatırlattı.

Yapılmış çalışmaların olduğunu ve buna ilişkin sosyal tarafların gelecek hafta içinde görüşünü alacağını belirten Müezzinoğlu, “Şu anda kıdem tazminatından istifade edebilen, yani iş akdi sonlandırılan, SGK'ya gelen bildirimlere baktığımızda, ‘kıdem tazminatından istifade etmiş olan oranı ile edememiş oran’ arasında çalışanlar adına bir kaybın olduğunu da görüyoruz. 65. Hükümet'in bu anlamda adil, hakkaniyetli, sürdürülebilir ve tarafların da büyük oranda, yüzde 100'ünü hep gönül ister, ama büyük oranda kabul ettiği bir kıdem tazminatı fonunun oluşturulmasıyla ilgili henüz daha taraflarla görüşmelere başlamadık. Önümüzdeki günlerde taraflarla, paydaşlarımızla görüşmelere başlayacağız” dedi.


TAŞERON SORUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, taşeron sorunun seçim önceleri gündeme gelip oy alma hesaplarına alet edilemeyecek kadar önemli bir konu olduğunu belirterek, “Taşeron sorunu kökten ve kalıcı çözüme erdirilmeli ve mağduriyetler bir an önce giderilmelidir” dedi. CHP‘li Gürer, yaptığı yazılı açıklama ile 1 Kasım seçimlerinden önce AK Parti’nin Taşeron işçilere kadro sözü verdiğini, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun 1 Kasım tarihinden önce kamuda asıl ve yardımcı işlerde çalışan personeli kamuya alacaklarını açıkladığını hatırlattı. Ancak verilen sürelerin hiçbirine uyulmayarak Taşeron işçilerin umutla beklemelerinden başka bir gelişme olmadığını ifade eden CHP’li Gürer, Meclis'in açılması ile kamu idareleri, belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin durumunun hızla gündeme gelmesi gerektiğini belirtti.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş