24 Kasım 2016 Perşembe 10:02
Taşeron işçilerin kadro çilesi bitiyor mu? Taşeron işçilerde kimler kadroya geçebilecek ?
Uzun zamandır gündemde olan taşeron işçilere kadro verilmesi konularında son zamanlarda ardı ardına yapılan açıklamalar bu konuda sona gelindiği düşüncesini uyandırmıştır . Taşeron işçilerin kadro çilesi bitiyor mu? Taşeron işçilerde kimlr kadroya geçebilecek ?Verilecek kadro ne zaman yürürlüğe girecek ?Tüm bu soruların cevabını haberimizin devamında bulabilirsiniz .

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa'nın başkanlığında toplanacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında konunun gündeme alınması ve önemli açıklamaların yapılması beklenmektedir.  Bir süredir asıl işçi ve yedek işçi gibi kavramlardan bahsedilmekte ve ilk etapta asıl işçilerin belirlenerek öncelikli onların kadroya alınması hedeflenmekte idi. Ancak daha sonra bu formülden vazgeçilerek tüm taşeron işçileri  kapsayacak bir çalışmanın yapılmasının daha doğru olacağı üzerinde durulmuştur .

Sosyal medyada sıcak bir gündem olan taşeron işçilerin güvence ,eşit ücret ve haklar konusu ile birlikte kıdem tazminatı konusu da konuşulmakta be bu konuda yapılacak bir düzenlemenin ne derece önemli olduğu konusun dile getirilmektedir.

Çalışma ve Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun son yaptığı açıklamada "1 Ocak itibariyle kıdem tazminatına geçilecek diye bir düzenleme yok. Kıdem tazminatı fonunun kurulmasıyla ilgili çalışmalar var. Bu ben bakan olduğum dönemde baktığım, 1975 yılında yasal düzenleme yapılırken, kıdem tazminatı fonu kurulmasını da yasa önermiş, 41 yıllık bir konu. 2017’de çözebilirsek, 41 kere maşallah demeyi arzu ediyoruz. Çözme gayretimiz var, çalışmalarımız var. Bu da özellikle işçinin hak ve hukukunu koruyabilmek adına önemli olduğunu, işverenin de hesabını kitabını sağlıklı yapabilmesi adına önemli bir düzenleme olacak. Tarafların ortak noktada buluşmasını sağlama gayreti içindeyiz. İnşallah önümüzdeki 2-3 ay içerisinde tarafları ortak noktalarda buluşturabilirsek yüzde 100’ünü başarmayı arzu ediyoruz ama en az yüzde 50’nin üzerinde bir ortak nokta sürecini başarabilirsek, sonra hakemlik rolümüzde devreye sokarak karar vereceğiz. İnşallah bunu 41 yıl sonra gündemimizden kaldırabilmeyi ümit ediyoruz. İşverenlerimizin ve işçilerimizin hak ve hukukunu koruyan, sürdürülebilir, geliştirilebilir ve güven duygusu sağlam olan bir yapıyı kurmamız gerekiyor. Başarabilme ümidi ile çalışıyoruz " demiştir

Son Güncelleme: 24.11.2016 10:07
Yorumlar

Google+'da Paylaş