14 Kasım 2016 Pazartesi 19:54
Süper ay tutulması saat kaçta başlayacak Türkiye’den görülecek mi?

Yapılan açıklamalara göre içerisinde bulunduğumuz yüz yılın bugüne kadar ki en büyük Süper Ay’ına tanıklık etmemize birkaç gün kaldı. Bir sonraki süper ay için 2034 senesine kadar beklememiz gerekecek.

Süper Ay Tutulması; Dünyamıza Ay’ın en yakın olduğu zamana verilen isim olarak biliniyor. Dünya ile Ay arasındaki mesafenin en az olduğu zamana Süper Ay ismi verilmiştir.

Süper Ay tutulmasını seyretmek için özel bir gözlük kullanmak gerekmiyor. İnsanlar çıplak gözle bu harika doğa olayını seyredebilirler. Göze her hangi bir zararı bulunmuyor.

Süper Ay Tutulması ne zaman gerçekleşecek?

Süper Ay tutulması 14 Kasım 2016 Pazar tarihinde gerçekleşecek. Türkiye’den de seyredilebilecek. Bir sonraki Süper ay ise 25 Kasım 2034 tarihinde gerçekleşecek.

Bu yıl Süper Ay dolunay şeklinde semada olacak. 14 Kasım Pazartesi günü gerçekleşecek olan doğa olayını hava karardıktan sonra seyredebileceksiniz. Ülkemizde de süper ay gözlemlenebilecek.
 

Dünya ile Ay arasındaki mesafenin 355 bin kilometreye indiği Süper Ay Tutulması sonrasında mesafe yeniden eski haline dönecek. Dünya ile Ay arasında ki normal mesafe 384 bin 400 kilometre olarak biliniyor.

Süper Ay Tutulmasını seyretmek için özel bir saat açıklanmadı. Bulunduğunuz bölgede akşam saatlerinde havanın açık olması şartı ile bu durumu güzel bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Süper Ay Tutulmasını daha iyi gözlemlemek için şehrin ışık yoğunluğundan uzakta karanlık bir bölgeden seyretmek daha sağlıklı ve verimli olacaktır.

RESİMLER BURADA

Son Güncelleme: 14.11.2016 21:30
Yorumlar

Google+'da Paylaş