14 Kasım 2016 Pazartesi 13:15
Süper Ay Nedir?Süper Ay İçin Geri Sayım Başladı?

Milyonlarca kişi tarafından beklenen muhteşem görüntü ve olağanüstü doğa olayı Süper Ay için geri sayım başladı Süper Ay nedir Ne zaman gerçekleşecek Süper Ay gözlemlemek için ne yapılması gerekiyor detaylar sizler için haberimizde yer almaktadır.

NASA tarafından açıklanan Süper Ay olayı 21 yüzyılın en büyük olayı olarak bu yıla damgasını vuracak sayılı günler kalan Süper Ay doğa olayına az bir süre kalmasına karşılık özellikle gökbilimcilerin heyecanlı bekleyişi devam ediyor. Dünyanın uydusu olan ayın gezegenimize en yakın konuma geldiği anda süper ay meydana gelecek.Bu muhteşem doğa olayını görüntüleyebilmek için açık hava ve çıplak göz yeterli olacak süper ay ne zaman saat kaçta gerçekleşecek merak edenler için detaylar haberimizde yer almaktadır.
Süper Ay ne zaman saat kaçta gerçekleşecek.

Tüm dünyanın merak içerisinde beklediği 21 yüzyılın en büyük süper ay için Beklenen gün 14 Kasım pazartesi olacak.Bu muhteşem gökyüzü olayı 2034 yılına kadar bir daha gözlemlenecek.Çünkü ay dünyamıza bir daha bu kadar yakın olmayacak.

 Süper Ay nedir?
 Ay'ın Dünya'ya olan uzaklığı en yakın olduğu zaman dilimine süper ay denilmektedir.Eğer ay dolunay durumunda ise bu görünüm daha da büyük olarak görülmektedir ay yılda bir defa yaklaşık beş kez dünya'ya en yakın mesafeden geçmektedir.Hem golunay hemde çok yakın durumu ise yalnızca yılda bir olarak gerçekleşir .

Süper Ay nasıl gözlemlenir?

Bu muhteşem doğa olayını gözlemle bilmek için özel bir ekipmana ihtiyaç duymayacaksınız.Çünkü Çıplak gözle net bir şekilde görülebilecek bir olaydır. Süper ayı gözlemlerken ekstra önlem alınmasına gerek olmadığını söyleyen uzmanlar çıplak gözle bakmanın herhangi bir zararının olmadığını söylüyorlar.Bu muhteşem Doğa olayını fotoğraflamak istiyorsanız doğru bölgeyi seçmelisiniz.Şehrin yoğun Işıklı bölgeleri gökyüzündeki güzellikleri görmenizi ve fotoğraf çekerken kaliteyi düşürmeye neden olacağından dolayı şehir ışıklarından uzak bir noktada uygun hava koşullarında temiz bir gökyüzünü yakalamak gerekmektedir.

Süper ayı fotoğraflamak için geniş açılı lensleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.Kaliteli bir fotoğraf elde etmek istiyorsanız kameranızı sabitlemeli kullandığınız lensin üzerinden ekleme halkasında sonsuzluk işareti bulunuyorsa lens  tercih etmelisiniz .Netlemeyi manuel olarak yaptığınızda işiniz daha da kolaylaşacaktır.


 

Yorumlar

Google+'da Paylaş