02 Ocak 2017 Pazartesi 11:20
SGK Muayene Katılım Paylarına zam yapıldı mı? Yeni muayene katılım ücretleri
Sgk muayene katılım ücretlerine zam geldi mi? zamlar hangi tarihten itibaren yürürlüğe girecek? Totalde yapılan zam oranları. Muayene katılım paraları eczaneye mi ödeniyor? Muayene ücretleri ne kadar oldu sorusu çok merak ediliyor

 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Muayene katılım yasasına göre vatandaşların muayene olduktan sonra ödedikleri muayene katılım payı ücretlerine totalde %20 ila %60 arasında zam yapıldı. Tüm halk katılım ücretinin iptalini beklerken yapılan bu zam vatandaşları şaşkına uğrattı.

Yapılan bu zamlara göre daha önce devlet hastanelerinde muayene olan bir vatandaş eczaneye giderek 5 lira ödüyordu. Yeni çıkan düzenlemeye göre devlet hastanesine giderek muayene olan vatandaşın cebinden çıkacak tutar 6 lira oldu. Eğitim ve araştırma hastanelerinde muayene olan birisi nin cebinden artık 5 lira yerine 7 lira, üniversite hastanelerinde muayene olan vatandaşın cevinden ise 5 lira yerine 8 lira çıkacak. Yine özel hastanelere giderek muayene olanlar artık 12 lira yerine 15 lira ödenecek.Bilindiği gibi muayene katılım payları hastanelerden değil eczanelere ödenmektedir. Bir vatandaş muayene olduktan sonra eczaneden ilaç almaz ise herhangi bir ücret ödemiyor fakat muayene olduğu katılım payı bir sonraki reçete alacağı zaman eczaneden tahsilat yapıldığında oradan görülebiliyor. Vatandaşlar çıkan bu borcun hangi hastaneye ne zaman muayene olduğu bilgisini eczaneden isteyebilir. Uygulamanın en kötü tarafı ise muayene katılım paraları ilaç alınırken borç olarak kalamıyor yani borcunu ödemeyen bir kişi eczaneden ilacını alamıyor.
Son Güncelleme: 02.01.2017 11:35
Yorumlar

Google+'da Paylaş