29 Ekim 2016 Cumartesi 12:41
Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır?Gerekli Belgeler Nelerdir?
Günlük hayatımızda kimi zaman karşılaştığımız suç unsuru Taşıyan olaylara maruz kaldığımız da suç duyurusunda bulunmak isteriz savcılığa suç duyurusunda bulunmak için neler gerekli nasıl yapılır bilmeyenler için birtakım bilgileri sizler için derledik.Suç duyurusunda bulunmak ücretlimi neler gerekiyor işte detaylar.
Türk Ceza Kanunu'nda suç sayılabilecek her türlü olay için suç duyurusu yapılabilir .

Haksızlığa uğradığınızda bir şeyimizin çalındığında saldırıya uğradığınızda tehdit edildiğiniz de ve bunun gibi olumsuz olaylara karşı karşıya geldiğinizde savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.Savcılığa suç duyurusunda bulunmak tamamen ücretsizdir suç duyurusunda bulunacak olan kişi başvuruyu yaparken bilgilerin gizli kalmasını talep edebilir ve kesinlik ve bu bilgiler gizli tutulur.

SUÇ DUYURUSU NEREYE NASIL YAPILIR?

Suç duyurusunda bulunmak istiyorum diyenler bir şikayet dilekçesi yazarak bu dilekçeyi bulundukları ilin adliyesinde bulunan müracaat savcılığa teslim etmeleri gerekmektedir. İletmiş olduğunuz şikayet dilekçesi savcılık kalemince kayıt altına alınır ve size bir dilekçeye hazırlık numarası verilir. Bu numara ile dilekçenizin hangi savcıda ve hangi mahkemede olduğunu görebilirsiniz.
 
Peki suç duyurusu dilekçesi nasıl olmalıdır?

Hangi savcılığa başvuru yapılıyorsa, o savcılığın adı başlık olarak konulmalıdır.
Eylemde zarar gören şikayetçi ya da şikayetçilerin isimleri ve adresleri yazılmalıdır.
Eylemi gerçekleştiren sanık veya sanıkların isim ve adresleri yazılmalıdır.
Suç tarihi yer almalıdır.
Olaylar başlığı altında suça konu olay kısa, öz ve mümkünse sıra takip ederek anlatılmalıdır.
Deliller başlığı altında şikayeti kanıtlayan tüm deliller belirtilmeli ve varsa tanıkların isim ve adresleri yazılmalıdır.
Kamu davası açılması talebi, dilekçenin sonuç bölümünde dile getirilmelidir.
 
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş