15 Ocak 2017 Pazar 02:22
Referandum ne zaman yapılacak tarihi belli mi? İşte detaylar

Tüm engellemelere rağmen Anayasa değişikliği TBMM Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye devam ediyor. Yaklaşık 15 gün sürecek görüşmelerde 18 madde olan Anayasa değişikliği görüşülecek. Süreç planladığı gibi giderse sıra refaranduma gelecek peki referandum ne zaman yapılacak? Değiştirilen maddeler referanduma götürülecek ve millete sorulacak? Anayasa Değişikliğine Evet ya da Hayır diyecek olan seçmen değişikiliğe son noktayı koyacak! 

CUMHURBAŞKANI PAKETİ REFERANDUMA GÖTÜRECEK!

Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi MHP uzlaşması ile Meclis Genel Kurulu'na götürülen ve görüşmelere başlanan Anayasa değişikliği için kritik eşik 330, eğer 330 aşılırsa değişiklik teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak, değişikliği onaylayacak olan Cumhurbaşkanı Anayasa değişiklik paketini referanduma görüecek yai referandum Nisan 2017'de yapılacak.

GÖRÜŞ VE OYLAMA

Referanduma götürülecek olan Anayasa değişikliğinde oylama iki şekilde yapılıyor ilk önce değişecek madeler üzerinde milletvekilleri görüş bildiriyor ve ardından oylamaya geçiliyor. Maddelerin geçmesi için 330 oy gerekiyor. Anayasa değişiklik teklifi ise 330 oy ile geçmiş olacak.  Ak Parti'nin tek başına fire vermeden görüşmelere ve oylamaya katılması gerekiyor ancak buda maddelerin kabulu için gerekli olan 330 milletvekilini bulmalarına imkan tanımıyor. Maddeerin kabul edilmesi için 14  oy daha gerekiyor. Burada MHP devreye giriyor yani MHP Anayasa değişikliğine katkı sağlıyor, MHP'siz maddelerin geçmesi imkansız!  

Referandum Anketi İçin Tıklayınız (2017 Anayasa Değişikliği)

Meclisten geçen Anayasa değişiklik paketi Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra referandum için geri sayım başlıyor. Ülke 60 gün sonra referanduma gitmek zorunda kalıyor..

Son Güncelleme: 20.01.2017 18:01
Yorumlar

Google+'da Paylaş