06 Kasım 2016 Pazar 12:23
Ramazan ne zaman başlıyor, ilk sahur ile gelen güzellikler!

Müslümanlar için büyük önem arz eden Ramazan ayı bu yıl hangi tarihe denk geliyor? 2017 Ramazan Ayı başlangıcı ne zaman Ramazan ayının bu yıl hangi tarihte başlayıp hangi tarihte biteceği ile ilgili merak edilen detayları sizler için haberimizi hazırladık.

2017 yılında Bu yıl ramazan ayı geçtiğimiz yıla göre 10 gün erken başlayacak Hicri ve Miladi takvim arasındaki 10 günlük zaman farkından dolayı geçtiğimiz yıla göre daha erken başlayacağımız Ramazan ayı mayıs ayına denk geliyor .İslam'ın beş şartından birisi olan Oruç tuttuğumuz Ramazan ayı bu yıl yine yaz aylarına denk geliyor.Sizler için herkes tarafından merak edilen Ramazan ayının başlangıç tarihini 2017 yılına göre sayfamızda hazırladık.

Ramazan Nedir?

Ramazan (Arapça: رمضان) Ramaza " Çok Sıcak " kelime kökünden gelmektedir. Ayrıca temizleyen yağmur "Ramada" anlamına dageldiği belirtilmektedir. Üç ayların sonuncusu olan Razaman on bir ayın sultanı ve en kıymetlisidir. Bu ay bin aydan daha hayırlıdır, çünkü Kur'an-ı Kerim bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Ramazan'da oruç tutmak farz'dır. Ayın ilk görünümü olan hilal'dan itibaren 29 ve 30 gün boyunca Ramazan sürmektedir.

İslam'da Ramazan

Kadir Gecesi bu ayın içindedir. Hangi gün olduğu bilinmemekle birlikte Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir. Kadir gecesi ile ilgili Kur'an'ın 97. süresi olan Kadir Suresinin ilk üç ayetinde " Şüphesіz, bіz O'nu Kadіr gecesіnde іndіrdіk, Kadіr gecesі bіn aydan daha hayırlıdır " denmektedir. Ramazan orucunun tutulduğu bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır. Bakara Suresi'ne göre Kur'an'ın bu ay içinde inmeye başlamıştır. Bu ay içinde "oruç" tutmak farzdır.

Ramazan oruç ne zaman başlıyor

lgili ayet şöyledir:

“ O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! (Bakara 185) ”

Ramazan ayında oruç tutanların gün doğmadan önce belirli saatte yedikleri yemeğe ve bu yemeğin yendiği zaman aralığına sahur denir. Gün sonunda akşam ezanı okununca orucun açılmasına ve bu esnada yenen yemeğe iftar denir.

2017 Ramazan ayı (Ramazan Orucu) 27 Mayıs 2017 Cumartesi Tarihinde başlayacaktır. 21 Haziran 2017 Çarşamba Kadir Gecesi olup 24 Haziran 2017 Cumartesi Arefe günüolacaktır. Ramazan Bayramı ise 25 Haziran 2017 Tarihinde başlayacaktır.

Ramazan Ayı >>> 27 Mayıs 2017 Cumartesi
Kadir Gecesi >>> 21 Haziran 2017 Çarşamba
Ramazan Bayramı Arifesi  >>> 24 Haziran 2017 Cumartesi (1/2 Gün)
Ramazan Bayramı >>> 25 Haziran 2017 Pazar (1.Gün)
Ramazan Bayramı >>> 26 Haziran 2017 Pazartesi (2.Gün)
Ramazan Bayramı >>> 27 Haziran 2017 Salı (3.Gün)

Son Güncelleme: 09.11.2016 00:37
Yorumlar

Google+'da Paylaş