19 Kasım 2016 Cumartesi 22:20
Putin Ekonomi Bakanını Rüşvetten Gözaltına Alrıttı
Rusya’da Ekonomi Bakanı 2 milyon dolar rüşvet almakla suçlanıyor. Rüşvet almakla suçlanan Ekonomi Bakanı AlekseyUlyukayev, Devlet Başkanı Putin’in bilgisi dahilinde göz altına alındı.

Ekonomi Bakanının KGB’nin devamı niteliğinde olan Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) yürüttüğü soruşturma kapsamında göz altına alındığı öğrenildi.

Rusya’nın yolsuzlukla mücadele birimi Ekonomi Bakanı AlekseyUlyukayev ‘in geçtiğimiz ay gerçekleşen 5.2 milyar dolarlık bir satın alma işlemi için 2 milyon dolar rüşvet aldığını iddia etti.

Soruşturma Putin’in bilgisi dahilinde gerçekleştirildi.

AlekseyUlyukayev,rüşvet karşılığında devlet kontrolündeki Rosneft ‘in petrol şirketi Başneft’in yüzde 50.07 hissesini alması  hususunda olumlu görüş bildirdiği ,satışın gerçekleşmesine katkıda bulunduğu  ileri sürüldü.Rusya’nın yolsuzlukla mücadele birimi Soruşturma Komitesi, Ekonomi bakanının kimden rüşvet aldığı ile ilgili bilgi paylaşmadı.

Doğudan Rusya Devlet BaşkanıVladimir Putin'e karşı sorumlu olan Komite  yaptığı açıklamada "Ulyukayev, sorgulanmasının ardından dün gece gözaltına alındı" ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili Kremlin’den yapılan açıklamada Ekonomi Bakanı AlekseyUlyukayev,ile ilgili soruşturma başlatılmadan Devlet Başkanı Putin’in bilgilendirildiği belirtildi. Kremlinden yapılan açıklamada ekonomi bakanı Ulyukayevhakkında ciddi suçlamaların olduğu ,bakan ile ilgili kararı mahkemenin  vereceği ifade edildi.

Rusya başbakanı Dimitri Medvedev ekonomi bakanının gözaltına alınması ile ilgili  Vladimir Putin ile görüştü.
2013 senesinden beri Ekonomi bakanı olarak görev yapan AlekseyUlyukayev, suçlu bulunması durumunda 8 ila 15 yıl arasında hapis cezası alabilir.

Ekonomi Bakanı Ulyukayev  ,Sovyet Rusya dönemindeki 1991 darbe teşebbüsünden bu yana gözaltına alınan en  üst düzey yetkili oldu.

Son Güncelleme: 20.11.2016 10:43
Yorumlar

Google+'da Paylaş