02 Ocak 2017 Pazartesi 10:51
PTT Kargo Ne Zaman Kaç Günde Gelir?Kargom Elime Ne Zaman Ulaşır?

Türkiye'nin en yaygın ağına sahip hem posta hem banka hem de kargo hizmeti veren kuruluşu PTT bu avantajını verdiği hizmetlerin süresi ve kalitesinde göstermektedir. PTT ye verilen bir kargo gidilecek yerin mesafesine göre farklılık göstermektedir. Ancak şunu bilmek gerekir ki PTT nin götüreceği kargonun gidiş süresini daha kısa sürede gidecek başka bir firmanın varlığı neredeyse yok gibidir.

PTT kargo yurt içerisinde 1ile 4 gün arasında müşterisinin kargosunu telim etmektedir. Bazı köy yada ilçelerde o ilçeye giden aracın haftada bir gün olması nedeniyle o  bölgeler için aracın gittiği güne bağlı olarak 7 günde teslimat yapılmaktadır .Yurt dışı kargoları için ise bu süre 15 gün olarak  ortaya çıkmaktadır. Bu süre mesafenin artması yada azalmasına göre farklılık göstermektedir. Rakamlar ortalama süreler ölçülerek verilmiştir.

Kargo Alım Şartları ve Fiyatlama Ölçüleri Nelerdir?

En fazla otuz kilogram ağırlığa veya üç yüz desimetreküp (Yüz Desi) hacme sahip yurtiçi gönderiler “Posta Kargosu", yurtdışı çıkış ve varışlı olanlar "Posta Kolisi", ağırlık ve hacimsel olarak posta kargosunun üzerinde olanlar ise "Kargo" olarak adlandırılır.

 2- Posta kargosu ve posta kolilerinin boyut itibariyle 2 mm toleransla bir yüzü 14x9 cm'den, tomar halinde ise uzunluğu 10 cm'den az olmamak üzere iki çap toplamı ile birlikte 17 cm’den az olamaz.

 3- Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada varışlı posta kargoların ağırlığı 20 kg.ı geçemez.

4- Posta Kargosu ve Kargoların hacimsel oranı ( DESİ) 3 boyutunun santimetre (cm) cinsinden ( En, boy,yükseklik ) birbiri ile çarpılarak 3000'e bölünmesi ile bulunur.

 5- As-Pos K.K.T.C. varışlı Posta Kargosu ve Kargolar yurtiçi ücretlerle kabul edilir.

 6- İade veya tekrar yollanan Posta Kargosu ve Kargolardan kabul ücretinin %20'si alınır. Ancak 2 kg/ DESİ' ye kadar olan Posta Kargosundan bu ücret alınmaz.

 7- Posta Kargosu ve Kargoların ücretlendirilmesinde, ağırlık ya da hacimsel oranlara karşılık gelen ücretlerin hangisi fazla ise o dikkate alınır.

 8- "PTT İşyerinde Teslim" özel hizmeti ile kabul edilen Posta Kargosu ve Kargolarının; kabul listesi ve adres etiketinde, alıcı adresi yerine "PTT İşyerinde Teslim" hizmetli olduğu ve ilgili PTT işyerinin adı belirtilir.

Alıcının telefon numarası belirtilmeyen "PTT İşyerinde Teslim" özel hizmetli gönderiler kabul edilmez. Ayrıca telefonla haber verme ücreti alınmaz.

 9- Bireysel müşterilerin il merkezi dağıtım sahası adresi varışlı posta kargoları ile kargolar ağırlık olarak enfazla 50 kg, hacimsel olarak 200 desiye kadar; il merkezi dağıtım sahası dışında kalan yerler varışlılar ise enazla 30 kg ve 150 desiye kadar alıcı adresinde teslim edilmek üzere kabul edilebilir. İstisnai yerlerden kabul edilecek posta kargoları ve kargolar ile sözleşmeli müşterilere ait posta kargoları ve kargolara ilişkin farklı boyutve ağırlık uygulaması, hizmete tahsis edilen araç ve imkanlar çerçevesinde taşınabilecek maddelerle sınırlıdır.

 10- Adli makamlarca yollanan gönderilerin kabulünde ağırlık, boyut ve hacim şartı aranmaz ve bu gönderiler uçakla sevk edilmez.

11- Seçim posta kargosu ve kargoların ücretlendirilmesinde sadece ağırlık esas alınır, varış yerinde normal dağıtım beklenilmeden özel dağıtımla teslim edilir.

 12- Yurtdışına gönderilecek posta kolilerinin ücretlendirilmesinde ağırlık esas alınır. Ağırlık limitleri ve ücretleri için Yurtdışı Koli Tarifesine bakılmalıdır.

13- Posta kolilerinin en uzun kenarı ya da yüksekliği 100 santimetreden fazla olmamak üzere, uzunluktan başkabir yönde alınmış çevre toplamı ile birlikte 300 santimetreyi geçemez

 

Son Güncelleme: 02.01.2017 10:54
Yorumlar

Google+'da Paylaş