09 Ocak 2017 Pazartesi 01:59
Prizma Sistemi nedir? Vatandaşlar nasıl takip ediliyor?
PRISM , Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) ile aralarında Google, Facebook Twitter ve Microsoft gibi devlerin yer aldığı en az dokuz büyük ABD internet şirketinde dahil olduğu internet üzerinden bilgi toplayan bir programın gizli gizli kod adıdır. Program SIGAD US-984XN olarakta bilinmektedir. 

PRISM, ABD mahkemeleri tarafından onaylanan arama terimleriyle eşleşen verileri toplamak için 2008 yılında FISA Değişiklik Yasası'nın 702. Bölümü uyarınca Google Inc. gibi İnternet şirketlerinde dahil olmasının ardından oluşturulan internet iletişimini kontrol eden sistemdir.

NSA, PRISM sistemi tarafından yakalanan istekleri, internet omurgasında dolaşırken şifrelenmiş olan iletişimleri hedefleyebilmektedir. Telekomünikasyon filtreleme sistemlerinin daha önce attığı depolanmış verilere bile ulaşılabilir ve kolay bir şekilde veri alınabilir.

PRISM, Bush İdaresi kapsamındaki Amerika Koruma Yasasının yürürlüğe girmesinin ardından 2007'de başladı. Program, Dış İstihbarat Gözetim Yasası (FISA) uyarınca ABD Dış İstihbarat Gözetleme Mahkemesi (FISA Mahkemesi veya FISC) denetiminde işletilmektedir.

Eski ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) çalışanı Edward Snowden PRISM sisteminin vatandaşların iletişm bilgilerini izlemek için kullanıldığını açıklamıştı. Bu açıklamalar 6 Haziran 2013'te The Guardian ve Washington Post tarafından yayınlandı.  

PRISM bilgilerin "NSA analitik raporlar için kullanılan ham istihbarat" olduğunu gösterdi ve bu kapsamında edinilen bilgilerin NSA'nın internet trafiğinin 91% kontrol ettiğini doğruladı. Verizon Communications'ın bir yan kuruluşu  tüm müşterilerinin telefon görüşmelerini izleyen NSA kayıtlarının devretmesini istedi.

ABD hükümet yetkilileri, Guardian ve Washington Post yer alan haberlerin bazılarına itirazda bulundu. ABD yetkilileri programın, bir emir olmadan iç hedeflerde kullanılamayacağını , terör eylemlerini önlemeye yardımcı olduğunu ve Federal hükümetin yürütme , yargı ve yasama işlemlerinde etkileyici bir rol üstlendiğini belirtti. 19 Haziran 2013'te ABD Başkanı Barack Obama , Almanya'yı ziyaret ederken NSA'nın veri toplama uygulamalarının "halkımızı korumak için geliştirilmiş ve sınırlanmış, dar bir sistem" oluşturduğunu söyledi.
Son Güncelleme: 14.01.2017 22:19
Yorumlar

Google+'da Paylaş