27 Ocak 2017 Cuma 01:04
Özel Güvenlik Başvuru ve  Özel Güvenlik Sertifikası Başvuru Şartları neler?
SİLAHSIZ  ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKASI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR? Silahsız eğitim görecek aday , en az ortaokul mezunu olmalı. Yani sekiz yıllık eğitimini tamamlaması bu iş için uygun koşullara ilk adım olacaktır.

Sekiz yıllık eğitimini tamamlamış olmanın ardından 18 yaşında olması bu iş için vatandaşta aranan en temel şartlardır. Silahsız eğitimde sertifika sahibi olmak isteyen adaylar 100 saatlik eğitime tabi tutulurlar.  Eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen özel güvenlik sınavına girmeye hak kazanırlar.  Silahsız özel  güvenlik  sınavı 100 soru test şeklindedir. 100 soruluk bu test sınavında aday 60 puan almalıdır. Alt seviye 60 doğru soruyu yanıtlamaktır. Her soru bir puandır.

Kurs gören ve sınava girip de başarısız olan adaylar, tekrar kursa gitmeden bir yıl içinde üç kez sınava katılabilirler. Özel Güvenlik Sertifikası almak için şartlar dışında öğrenilmesi gereken bilgiler vardır. Özel Güvenlik iş alanında silahlı ve silahsız olmak üzere  iki ayrı tür vardır. . Bu iki ayrı Güvenlik Sertifikası, ayrı şartlar barındırmaktadır. Silahsız Özel Güvenlik şartları: T.C. Vatandaşı olmak, en az ilköğretim (8 yıl) mezunu olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, 6 aydan fazla hapis cezası almamış olmak, vücut ve akıl sağlığı yerinde olmaktır.

Silahlı Özel Güvenlik Şartları: T.C. Vatandaşı olmak, en az lise mezunu olmak, 21 yaşından büyük olmak, altı aydan fazla hapis cezası almamış olmak, vücut ve akıl sağlığı yerinde olmaktır.Özel güvenlik sertifikası verme yetkisi olan bir kurumlara şu evraklar ile başvurabilirsiniz;1 adet diploma fotokopisi, Vesikalık Fotoğraf, İkametgah Belgesi ,Kimlik Fotokopisi . bu evrakları tamamladığınızda sizlerde en yakın özel güvenlik kursuna kaydınızı yaptırabilirsiniz. 

Silahlı Özel Güvenlik Şartları:

1 : T.C. Vatandaşı olmak
2 : En az lise mezunu olmak
3 : 21 yaşından büyük olmak
4 : Altı aydan fazla hapis cezası almamış olmak
5 : Vücut ve akıl sağlığı yerinde olmak


Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası Başvuru Şartları:

1 : T.C. Vatandaşı olmak
2 : En az lise mezunu olmak
3 : 21 yaşından büyük olmak
4 : Altı aydan fazla hapis cezası almamış olmak
5 : Vücut ve akıl sağlığı yerinde olmak

Son Güncelleme: 27.01.2017 20:01
Yorumlar

Google+'da Paylaş