27 Kasım 2016 Pazar 20:19
ÖTV matrahı nedir nasıl hesaplanır?ÖTV düzenlemesinin ardından vatandaşın en çok merak ettiği hususlar arasında yer alan ÖTV matrahı ve nasıl hesaplanır bilgisini sizler için bir araya getirdik.

ÖTV matrahı araç açısından aracın amiyane tabir ile çıplak fiyatına verilen isimdir. ÖTV matrahına vergiler dahil edilmemektedir. ÖTV matrahında KDV, ÖTV gibi vergiler dahil değildir.

Misal olarak bir aracın satış fiyatı 80.000 Türk Lirası ise aracın fiyatına ÖTV ve KDV dahildir fakat ÖTV’nin hesaplanması aracın vergisiz fiyatı üzerinden yapılmaktadır. Bu tutarlar otomobil firmalarının listelerinde bulunmaktadır.

Otomobiller için ÖTV matrahı nasıl hesaplanır araç alacak kişiler tarafından merak edilmektedir. Araç satın alırken öncelikle ÖTV vergisi ardından ise KDV vergisi fiyata eklenmektedir. Aracın vergili fiyatından geriye doğru gidilirse ÖTV matrahını hesaplayabilirsiniz. Yani öncelikle KDV değerini ardından ise ÖTV vergisini aracın fiyatı üzerinden düşmeniz gerekmektedir.

Yapılan yeni düzenleme ile ülkemizde 1.6 altı araçlarda eski düzenlemeye göre yüzde 45 olan ÖTV vergisi yüzde 50 olarak değiştirildi. 1.6 ve üzerindeki araçlarda ÖTV vergisi ise yüzde 50’den yüzde 60’a yükseltildi.

Araçların ÖTV oranlarının belirlenmesinde artık sadece motor hacmi değil aracın fiyatı da etkili olacak. 

Son Güncelleme: 27.11.2016 20:31
Yorumlar

Google+'da Paylaş