23 Aralık 2016 Cuma 11:25
Ne Zaman Emekli Olacağım?Hesaplama Sorgulama

Milyonlarca çalışanların ne zaman emekli olacağını kolayca öğrenebilmeleri artık mümkün .Hayatımızı hızlandıran yeniliklerden biride günümüz teknolojisinde artık bir çok işlemi evlerinden dakikalar içerisinde yapabilmelerinin yolu e-devlet kurumlarının bazı işlemlerinin elektronik platform üzerine taşımaları ime mümkün hale gelmiştir.

Yakın bir zamanda elektronik platform üzerinden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Başbakanlık ile imzaladığı protokol ile birçok devlet kurumu bilgilerini vatandaşların kullanımına sunulması sağlanmaktadır. Vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sigortalılık bilgileri , emeklilik işlemleri , prim günleri ,prim yatırılıp yatırılmadığı gibi birçok yönelik bilgiye ulaşmak için sıra beklemek ve zaman harcamaya gerek olmamaktadır . Yapılan protokol gereği kurumun belirlediği alanlarda sorgulama yapılmakta ve bu alanların gün geçtikçe yaygınlaşarak verilen hizmetlerin büyük bir kısmının online olarak sanal platform üzerinden yapılması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

Vatandaşların ilgili hizmete ulaşabilmeleri için öncelikli olarak  için e-devlet şifresinin PTT müdürlüklerinden almış olmak gerekmektedir . Bu bağlamda E-Devlet Kapısı ‘sisteme giriş’ ekranı üzerinde ‘e-Devlet şifresi’, ‘mobil imza’, ‘e-imza’, ‘T.C. kimlik kartı’ ve ‘internet bankacılığı’ şeklinde 5 farklı yüksek güvenlikli giriş yönteminden herhangi birisinin kullanılması gerekmektedir.E-devlet kimlik doğrulaması işlemlerinin ardından açılacak sayfada SGK nın 4A-4B-4C çalışan kişi modellerinden kendisine uygun olana seçen vatandaşın ilgili prim günlerini öğrenmeleri gerekmektedir. Ayrıca cinsiyet, erken yaşlanma durumu, malullük durumu, doğum tarihi ve hizmete başlama tarihi bilgilerinin girilmesi sonrasında da emekli olma durumunu öğrenilmektedir . Kişi kendine özel şartları belirttikten sonra prim gün sayısını da yazması sonrasında sistem otomatik olarak çalışanın kaç gün daha çalışması , ne kadar daha prim ödemesinin yapılması gerektiğini ve ne zaman emekli olacağını gün ay yıl olarak bildirecektir.

 

Son Güncelleme: 23.12.2016 11:34
Yorumlar

Google+'da Paylaş