11 Aralık 2016 Pazar 15:34
Nasıl Hamile Kalırım, hamile kalmak için neler yapılmalıdır?

Bir kadının hamile kalabilmesi için bazı koşulların bazı zamanlar içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bir kadın önce ergenliği girmesi gerekir, buda adet görmesi ile başlar. Bir kadının adet görmeye başlaması ile birlikte gebe kalabilmeye başlaması demektir. Kişinin adet sıklığı herkeste değişebildiği gibi 21 ile 34 gün arasında değişebilmektedir. Ergen bir kadında  her ay bir yumurta(döllenmeye hazır hücre) üretilir. Bu üreme genellikle gelecek ay göreceği adetten 14-15 gün önce gerçekleşir. Bu yumurtanın yaşam süresi genellikle 24 ila 48 saat arasında değişmektedir. Eğer bu süre içerisinde cinsel birleşme olur ve erkek spermleri tarafından kadının üreme tüplerinde karşılaşır iseler kadın hamile kalabilir.

Kadın üreme organları tarafından üretilen yumurta olgunlaştıktan sonra yine kadın tüplerine geçer. Burada spermler ile karşılaşırlarsa döllenme olur ve bebeğin olumu başlar. İlk aşama da cinsiyet belli olur. Döllenme sırasında kadında bulunan y kromozomunun yanına erkekte bulunan x kromozomu eklenirse cinsiyet erkek olur. kadında bulunan y kromozomunun yanına erkekteki y kromozomu eklenirse cinsiyet kız olur, yani bebeğin cinsiyetini belirleyen erkektir.

Erkek üreme hücreleri tarafından döllenen yumurta tahmini 2-4 gün arasında kadın rahmine düşer. Daha önceden hormonların etkisi ile kendisi için hazırlanan rahme yine 2-4 gün içinde gömülür. Ve böylece gebelik süreci başlamış olur. Rahmin üst tabakası bebeğin gömülmesi için en uygun yerdir. Bunu takiben yaklaşık 15 gün içindede gebelikte önemli bir göreve sahip plasenta oluşmaya başlar.

ACABA HAMİLEMİYİM?

Ergen bir kadın hamile kaldığını anlayabilmek için öncelikle adet sıklıklarını hesaplaması gerekir ve o ay adet hala görmemesi gerekir. Bu durumda kadın bir  sağlık kuruluşuna giderek kadn testi yaptırması gerekmektedir. Kişinin kan testi yaptırmaya vakti veya imkanı olmaması durumunda eczanelerde satılan idrarda gebelik testleri yardımıylada gebe olup olmadığını anlayabilir. Ama kesin sonuca doktor vasıta sı ile varabilir. Çünkü bazen kanda bile hormonların yükselmesi zaman alabilir. Bu süreçte evde yaptığı gebelik testine bakarak nasıl olsa gebe değilim diye davranıp ilaç içmek veya hareket etmek doğru değildir.

Gebelik sürecine gelirsek normal bir gebelik süreci tıp ta 38 ila 40 hafta veya 280 gün olarak kabul edilir.

NASIL HAMİLE KALABİLİRİM.

İki kişi bir bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra genelde cinsel birlikteliklerinı de hız verirler. Fakat bir kadının hamile kalması sadece yumurta olgun hale geldikten sonra 3-4 gün içerisinde spermler tarafından eğer döllenirse gebelik oluşur. Döllenme oluşmaz ise bu yumurta adet kanaması ile dışarı atılır ve gebe kalmak için bir sonraki ay beklenmeye başlar.

Gebe kalmak  için çok kısa bir zaman var olduğundan bir kadın adet gördüğü günleri hesaplayarak öncelikle kaç gün ara ile adet gördüğünü not eder. Buna görede bir sonraki adet göreceği tarihi baz alarak geriye doğru yarısına kadar sayarak adet sıklığının ortasını bulur. Bu tarihten iki gün önce veya sonrasını da baz alarak yumurtlama zamanını tahmini olarak kabul eder. Ve böylece cinsel birleşmede bulunacağı önemli tarihler ortaya çıkmış olur.

Çiftler arasında eğer herhangi bir sağlık durumu bulunmuyor ise ve düzenli bir cinsel hayat var ise(bu hafta da 2 veya 3 kez olarak kabul edilmektedir) gebe kalma oranı birinci yıl %80  ilk yıl gebe kalamayanların ise ikinci yıl gebe kalma oranı  %14 tür.

Son Güncelleme: 12.12.2016 13:42
Yorumlar

Google+'da Paylaş