22 Kasım 2016 Salı 00:13
Mors alfabesinde sadece tek bir nokta ile gösterilen harf hangisidir?
Dünyanın en çok kazandıran yarışma programı olma ünvanını elinde bulunduran Kim Milyoner Olmak İster, ATV'de devam ediyor. Haftada iki gün yayınlanan yarışma programının suncusu oyuncu Selçuk Yöntem! Kim Milyoner Olmak İster, sorularının cevaplarını burdan takip edebilirsiniz.

Kim Milyoner Olmak İster, yarışma programında yarışmacılara 12 Soru soruluyor ve 4 joker hakkı veriliyor. Baraj sorularında sonra kazandığınız para artık sizin geri alınma gibi bir durumu yok. 12. Soruya kadar geldiğinizde ise rakam 1 Milyon oluyor. Eğer sizde milyoner olmak için son kararınızı vermek isterseniz yarışmaya başvurabilirsiniz.

Kim Milyoner Olmak İster 21 Kasım Pazartesi ikinci yarışmacısı; Aytuğ Özkesici!

Aytuğ Özkesici hakkında kısa bilgi; Ankara Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Aytuğ Özkesici, daha önce profesyonel seviyede voleybol oynamış.  4 ay önce anne olma sevincini yaşayan Aytuğ Hanım, şu an bir mağazada yönetici olarakm çalışmakta!

21 Kasım 2016 - 30.000 TL değerindeki 8. soru:

Mors alfabesinde sadece tek bir nokta ile gösterilen farf hangisidir?

A - A
B - E
C - O
D - SMors alfabesi; telgrafla mesaj alıp vermek için harflerin, rakamların ve noktalama işaretlerinin yerine geçen, nokta ile kısa çizgilerden oluşan haberleşme sistemidir. Morse (mors) Alfabesi noktalarla çizgilerden ibarettir. Bu noktaların, çizgilerin yan yana dizilmesiyle alfabenin bütün harfleri elde edilir. Örneğin, bir nokta bir çizgi (.—) A demektir. Şöylece, bütün harfler, bütün noktalamalar için noktalardan, çizgilerden meydana gelen işaretler vardır.

Telgrafı çekecek olan memur, «maniple» adı verilen bir anahtara ya uzun, ya da kısa olarak basar. Telgrafın alındığı yerde kâğıt bir şerit dönmekte, karşısında da bir kalem bulunmaktadır. Telgrafı çeken uzun basınca, kalem bu kâğıt üzerine çizgi, kısa basınca da nokta çizer. Böylece haber bir yerden başka bir yere iletilmiş olur.

Alfabeyi 1840’ta telgrafı icat eden ABD’li bilim adamı Samuel F. B. Morse ile asistanı Alfred Vail düzenlediler. Amerikan Mors kodu olarak bilinen bu alfabe, kullanışsız olduğundan Murray tarafından uluslararası bir Mors alfabesi geliştirildi. Sonunda 1851’de düzenlenen uluslararası bir toplantıda Mors alfabesi basitleştirildi ve C, O, R gibi yalnızca noktalardan oluşan harflerin arasına çizgiler konularak değiştirildi. Gelişen teknoloji karşısında haberleşmede giderek önemini yitiren telgrafın okunma anahtarı olan Mors alfabesi günümüzde daha çok gemilerin haberleşmesinde kullanılır.

21 Kasım 2016 - 30.000 TL değerindeki 8. soru:

ATV Kim Milyoner Olmak İster'de 30 bin lira değerinde soru geldi. İyi Kötü ve Çirkin filminde yer alan iyi, kötü ve çirkin oarak nitelenen karakterler arasında hangisi yoktur?

a- Şerif
b- Kiralık Katil
c- Haydut
d- Ödül Avcısı


Son Güncelleme: 22.11.2016 00:41
Yorumlar

Google+'da Paylaş