20 Kasım 2016 Pazar 00:47
KPSS Ortaöğretim Puan Hesaplama Robotu 2016 Kamu Personel Seçme Sınavı
 KPSS sınavına giren adayların en çok merak ettiği konuların başında gelen KPSS puan hesaplama işlemleri nasıl gerçekleştirilir sizler için yazımızda katardık.Kamu Personel Seçme Sınavı olan KPSS Ortaöğretim sınavında ter döken adaylar şimdi puanlarını nasıl hesaplayacaklarını merak ediyorlar.İlgili konunun detayları haberimizde sizlere aktarılmıştır.

Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS Ortaöğretim 20 Kasım Pazar günü saat 10:00 da gerçekleştirildi.Sınava katılan adaylar bu yıl  geçtiğimiz yıllara nazaran daha fazla olduğu gözlemlendi.KPSS sınavında ter döken adaylar aldıkları puanı nasıl hesaplayacaklarını merak ediyorlar.Peki KPSS puan hesaplaması nasıl yapılır işte sizlere verdiğimiz bağlantı ile bu işlemi kolaylıkla gerçekleştiebilirsiniz.

PUAN HESAPLAMA İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

KPSS sınavında adaylara yöneltilen her test kendi içinde değerlendirilecek olup mesela enel Yetenek'te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Kültür ve Genel Yetenek  testlerinin her ikisindende en az 1 sorunun doğru yada yanlış işaretlenmesi gerekir boş bırakılmamalıdır . KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır.

Adayların ASP'leri kullanılarak, ortaöğretim düzeyi için KPSSP94, ön lisans düzeyi için KPSSP93 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

Son Güncelleme: 20.11.2016 11:04
Yorumlar

Google+'da Paylaş