02 Aralık 2016 Cuma 13:28
Korucu Alım İlanı,Başvuru Şartları  Nelerdir?
Emeklilerin yerine korucu personel alınacak .Peki ne kadar korucu alınacak? Korucu alım şartları nelerdir? gibi merak edilen pek çok sorunun yanıtı ve daha fazlası haberimizde. İşte detaylar..,

678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 49 yaşını dolduran güvenlik korucuları 6 ay içinde emekli edilerek bu korucuların  yerine yeni korucular alınacak. Konu ile ilgili açıklamayı  Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözenyaptı .Ziya Sözen,678 KHK ile  49 yaşını dolduran korucuların  6 ay içinde emekli edileceğini ve oluşan açığı kapatmak  için de 25 bin güvenlik korucusu alımı yapılacağını söyledi.

Görevde olan korucuların yaşlandığın ve PKK ile mücadelede zorlandıklarını vurgulayan Sözen,''Son düzenleme ile asker ve polisimizle omuz omuza görev yapan korucularımızdan yaş nedeniyle emekliye ayrılacakların yerine daha genç ve dinamik kadrolar görev alacak. Bir anlamda korucuların gençleştirilmesine yönelik bir adım atılmış oldu. Emekli olanların yerine oğlu ya da kardeşine bu hakkın tanınmış olmasını ise oldukça önemsiyoruz."diye konuştu.

Korucu alım şartları

25 bin korucu alımı şartları  ile ilgili henüz bir bilgi yok. Fakat geçtiğimiz yıllarda aranan şartlar şöyleydi:Adayların öncelikle T.C. vatandaşı ve Türkçe okur-yazar olması şart. Askerliğini yapan adayların 22 yaşından küçük ve 60 yaşından büyük olmaması gerekiyor. Kamu haklarından mahrum olanların başvuruları kabul edilmiyor.

Ayrıca herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak, yıkıcı ve bölücü faaliyetlere katılmamış olmak, kişilik yönünden iyi huylu birisi olarak tanınmış olması gerekiyor. Koruculuk görevini yerine getirecek olan kişi görev yapacağı köyde ikamet ediyor olmalı. Görevine engel olacak herhangi bir sağlık sorunu bulunanlar korucu olamıyor.

Korucu olmak için başvuran adayların isimleri   o köydeki ihtiyar meclisinde belirleniyor. Bu isimler muhtar tarafından  kaymakamlık makamına iletiliyor .Kaymakam kendisine iletilen isimleri değerlendiriyor  ve uygun görmesi halinde onay veriyor. Korucu olmasına karar verilenler  köy muhtarın bildiriliyor.

Son Güncelleme: 02.12.2016 13:31
Yorumlar

Google+'da Paylaş