11 Kasım 2016 Cuma 14:50
Kamu Kıyafet Yönetmeliği değişti: Sakal ve başörtüsü serbest mi?Kılık kıyafet yönetmeliğinin değişmesi ile birlikte sakal ve başörtüsü serbest oldu mu merak ediliyor. Bir önceki yönetmelikte 4 grup kamu çalışanı yönetmelik dışında tutulmuştu.

Emniyet Hizmetleri Sınıfına Mensup Olanlar
Hakimler savcılar
Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar


bir önceki kılık kıyafet yönetmeliğinden ayrı tutulmuştu. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte bu durum değişti. TSK personeli de yönetmeliğe tabi tutulacak.

Basında yer alan haberlere göre Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 6.maddesi değiştirildi. Bu Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görev yapan sivil memurların da yeni yönetmeliğe tabi olması anlamına geliyor.

Yönetmeliğin 6.maddesi; “Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hâkimler, savcılar, Türk Silâhlı Kuvvetlerinde görev yapanlar ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabidirler” şeklindeydi. Bu madde ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yer alan sivil memurların kılık kıyafet konusunda askeri personel yönetmeliğine tabi oluyordu.

Fakat Resmi Gazete’de 11 Kasım 2016 günü yayımlanan yönetmelik değişikliği ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında çalışan 30 bin memur artık sakalla yada başörtüsü ile işe gidebilecek.
 

Yorumlar

Google+'da Paylaş