09 Kasım 2016 Çarşamba 13:35
İnfaz koruma memuru nasıl olur? infaz koruma memuru olma şartları neler

İnfaz koruma memuru nasıl olur? infaz koruma memuru olma şartları neler? İnfaz koruma memuru olmak ile ilgili  öğrenmek istediğiniz pek çok bilgiye haberimizden ulaşabilirsiniz.
Hapishanelerde çalışan memurlara infaz koruma memuru diğer tabirle gardiyan denilmektedir. Haberimizde infaz koruma memuru nasıl olunur ile ilgili bilgiler paylaşmaya çalışacağız .İşte detaylar..

Gardiyanlar  Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışırlar.657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabidirler. İnfaz koruma memuru olabilmek için Adalet Bakanlığı’nın her sene yayınladığı infaz koruma memuru alımı ilanlarını takip edebilirsiniz .İlanda belirtilen şartları sağlıyorsanız   gardiyan olabilmek için başvuru yapabilirsiniz. İnfaz koruma memuru alımlarında KPSS şartı ,boy, kilo   ve yaş şartı da aranmaktadır . Şayet bu şartları yerine getiriyorsanız  mülakata çağrılırsınız. Mülakatı da geçerseniz infaz koruma memuru olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

İnfaz Koruma Memuru olmak için gerekli şartlar 

İnfaz koruma memuru (gardiyan ) olabilmek için gerekli şartlar Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan ilanlarda değişkenlik gösterebilir .Bu nedenle şartları  Bakanlığın yayınladığı ilandan takip etmek daha doğru olacaktır.İnfaz koruma memuru olabilmek için gerekli şartlar şöyle:

•657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde belirtilen nitelikleri taşımak,

•En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

•Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa boylu olmamak,

•Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13′ten fazla, 17′den az olmamak.(örneğin; 170 cm. boyunda olan bir adayın en az 53 kg. ve en fazla 83 kg. olması gerekmektedir.)

•Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

•Merkezi sınavda (KPSS) en az 70 puan almış olmak,

•Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan günümüz itibariyle 18 yaşını doldurmuş,

•merkezi sınav (KPSS) tarihi itibariyle 30 yaşını bitirmemiş olmak.


 

Yorumlar

Google+'da Paylaş