22 Aralık 2016 Perşembe 15:15
HGS geçiş ihlallerine ait detaylı sorgulama internetten yapılabiliyor!

Hızlı geçiş ihlali ve Otomatik geçiş ihlalleri nasıl öğrenilmektedir ? Online olarak güncel ceza sorulama işlemi nasıl yapılabilmektedir? HGS- OGS bakiyesinin ne kadar kaldığı nasıl sorgulanabilmektedir?Bu haberimizde tüm bu soruların cevaplarını veriyor olucaz .

 Modern yüzyılın en önemli gelişmelerinden olan günümüz teknolojisinde artık bir çok işlemi evlerinden dakikalar içerisinde yapabilmelerinin yolu e-devlet kurumlarının bazı işlemlerinin elektronik platform üzerine taşımaları ile mümkün hale gelmiştir. Vatandaşların hayatını kolaylaştıran birçok işlem elektronik platform üzerinden Ulaştırma ve Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Başbakanlık ile imzaladığı protokol ile birçok devlet kurumu bilgilerini kullanıma sunulması sağlanmaktadır.

Otoyolların köprülerin otomatik geçiş ve Hızlı geçiş olarak iki farklı şekilde alına geçiş ücretleri ödemesi yapılabilmektedir.Ödeme yapılmadan geçilmesi durumunda ise hızlı geçiş ihlali yada Otomatik geçiş ihlali olarak cezai işlemlere maruz kalınabilmektedir. İlgili cezanın yasal sürelerde ödenmemesi durumunda ise her geçen güne katlanarak artan bir ceza daha eklenmektedir. Peki vatandaşlar kendilerinin kaçak geçiş ihlalinin olup olmadığını nasıl öğrenecekler ?

HGS müşteri hizmetleri ve PTT Genel Müdürlüklerinin e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılması mümkündür. Sıra beklemeden dakikalar içerisinde güncel borç durumu , ihlalin ne zaman yapıldığı, bakiye olup olmadığı sorgulanabilmektedir. Vatandaşların ilgili hizmete ulaşabilmeleri için öncelikli olarak  için e-devlet şifresinin PTT müdürlüklerinden almış olmak gerekmektedir . Bu bağlamda E-Devlet Kapısı ‘sisteme giriş’ ekranı üzerinde ‘e-Devlet şifresi’, ‘mobil imza’, ‘e-imza’, ‘T.C. kimlik kartı’ ve ‘internet bankacılığı’ şeklinde 5 farklı yüksek güvenlikli giriş yönteminden herhangi birisinin kullanılması gerekmektedir.Sonrasında PTT Hızlı geçiş sistemi müşteri hizmetleri sayfasından öğrenebilmektedirler. Araç sürücüleri T.C. kimlik numarası, e-posta adresi bilgileri ile üyeliklerini yaparak, 7 gün 24 saat online HGS bakiye sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilme olanakları vardır. 

Son Güncelleme: 22.12.2016 15:16
Yorumlar

Google+'da Paylaş