04 Kasım 2016 Cuma 10:45
HDP'liler ne ile suçlanıyor neden gözaltına alındı işte detaylar

HDP'liler ne ile suçlanıyor neden gözaltına alındılar? Van, Bingöl, Diyarbakır, Hakkari ve Şırnak Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda, 6 - 8 Ekim olayları nedeniyle ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve KCK'ya yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmeyen HDP'liler dünce itibarıyla gözaltına alınmaya başladı. 

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk gözaltına alındı!

Sırtını teröre dayayan HDP'li milletvekillerinin, "terör örgütü PKK propagandası yapmak", " suçu ve suçluyu övmek ", " halkı kin ve düşmanlığa tahrik ", " silahlı terör örgütüne üye olmak " ve " devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs " gibi suçlardan fezlekesi bulunuyordu..

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş:

Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü üyesi olmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, örgüt adına suç işlemek, Türkiye Cumhuriyeti'ni alenen aşağılamak, terör örgütü propagandası yapmak, Türk milletini, Cumhuriyet'i ve TBMM'yi alenen aşağılamak, Cumhurbaşkanı'na hakaret, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak, terör örgütü PKK propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'a muhalefet, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet, hakaret, suç işlemeye alenen tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, kamu görevlisinin aleyhine iftira, suç işlemeye tahrik ve suç işlemeye azmettirme, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ:

Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü propagandası yapmak, suç işlemeye alenen tahrik, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama, devletin birliğin ve ülke bütünlüğünü bozma, suçu ve suçluyu övmek.

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü:

Halkı askerlikten soğutma, terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, askeri yasak bölgelere girmek, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs.

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik:

Terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suç ve suçluyu övmek, askeri yasak bölgelere girmek.

TERÖRİST CENAZESİNE KATILDILAR

HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak:

Terör örgütü propagandası yapmak. Ayrıca Irmak, güvenlik güçlerinin operasyonunda etkisiz hale getirilen bir teröristin cenazesini morgdan alarak cenaze törenine katılmıştı.

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan:

Terör örgütü propagandası yapmak. Zeydan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) terör örgütü PKK'ya yönelik başlattığı hava saldırılarına ilişkin, 26 Temmuz'da yapılan protesto yürüyüşünde, "PKK'nın öyle bir gücü var ki sizi tükürüğüyle boğar." demişti.

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken:

Suçu ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılamak.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder:

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet, suç işlemek amacıya örgüt kurmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir:

Terör örgütü propagandası, silahlı terör örgütüne üye olmak, suç işlemeye tahrik etmek.

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım:

Terör örgütü propagandası, suçu ve suçluyu övmek.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan:

Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek.

GÖZALTI KARARI OLAN DİĞER HDP'LİLER

Hakkında yakalama kararı bulunan ve yurt dışında olduğu belirlenen HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız:

Terör örgütü propagandası yapmak, terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suçu ve suçluyu övmek, silahlı terör örgütüne silah sağlamak.

Hakkında yakalama kararı bulunan ve yurt dışında olduğu belirlenen HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk:

Terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik, suçu ve suçluyu övmek.

Son Güncelleme: 04.11.2016 11:47
Yorumlar

Google+'da Paylaş