22 Aralık 2016 Perşembe 15:11
GSS Prim Borcu Sorgulama-GSS Prim Borcu Nasıl Sildirilir?

Çalışma Ve sosyal Güvenlik Bakanlığının  2006 yılında Kurulan SGK kurumu ile çalışanların , emeklilerin ve genel sağlık sigortalıların birçok işlemleri tek bir çatı altında toplanmıştır. Günümüz teknolojisinde artık bir çok işlemi evlerinden dakikalar içerisinde yapabilmelerinin yolu e-devlet kurumlarının bazı işlemlerinin elektronik platform üzerine taşımaları ile mümkün hale gelmiştir.

Vatandaşların hayatını kolaylaştıran birçok işlem elektronik platform üzerinden Ulaştırma ve Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Başbakanlık ile imzaladığı protokol ile birçok devlet kurumu bilgilerini kullanıma sunulması sağlanmaktadır. Genel Sağlık Sigortası kapsamında online olarak GSS borç sorgulama işlemleri bu portal ile sorgulanabilecektir. İnternet üzerinden GSS rpim borcu sorgulamada vatandaşa iki farklı seçenek sunulmaktadır.

GSS prim borcu nasıl sorgulanır ?

Sosyal  Güvenlik Kurumunun e-SGK uygulamasını e-devlet kapısı üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirmek mümkündür. Bunun için e-devlet şifresinin PTT müdürlüklerinden almış olmak gerekmektedir . E-Devlet Kapısı ‘sisteme giriş’ ekranı üzerinde ‘e-Devlet şifresi’, ‘mobil imza’, ‘e-imza’, ‘T.C. kimlik kartı’ ve ‘internet bankacılığı’ şeklinde 5 farklı yüksek güvenlikli giriş yönteminden herhangi birisinin kullanılması gerekmektedir.Bu işlemlerin sonrasında e-devlet kimlik doğrulaması işlemlerinin ardından açılacak sayfada GSS sorgulama işlemlerini seçmek gerekmektedir.

Vatandaşlar gelir testi yaptırmamasından veya yaptırmasına karşın belirlenen GSS primlerini ödememesinden dolayı oluşan GSS prim borcu durumunu internette SGK web tahsilat uygulamasındaki ‘Diğer Ödemeler’ ve ‘GSS Prim’ seçimlerinin sonrasında T.C. kimlik numarası girerek GSS borç sorgulama işlemi ile öğrenilmektedir.

PTT şubelerinden 2 tl karşılığında alınacak e-devlet şifresi ile birçok devlet kurumunun online sitelerinden sorgulama hizmeti alınabilmektedir. Bu hizmetlerin arasında GSS prim borcu sorgulamada bulunmaktadır. Açılacak elektronik patformda ki sayfada Genel Sağlık Sigortası Tescil Kaydı ve Prim Borcu Sorgulama ekranı seçilerek ilgili bilgilerin girilmesi sonrasında aranılan borç miktarı öğrenilmektedir

 

Son Güncelleme: 22.12.2016 15:14
Yorumlar

Google+'da Paylaş