09 Kasım 2016 Çarşamba 12:05
Goji Berry Nedir?Goji Berry Nasıl Kullanılır?Ne İşe Yarar?

GojiBeryy kurt üzümü olarak da adlandırılan  meyve sulu ve tatlıdır. Tadı yabanmersini ve kiraza benzemektedir. Goji bitkisinin bütün kısımları faydalı olduğu için değerlendirilebilir. Parlak ve kırmızı olan meyvelerini  yiyerek tüketebilir, yapraklarından da çay yapabilirsiniz .GojiBeryy’i kurutarak da tüketebilirsiniz.

GojiBerry nasıl kullanılır?

GojiBerry Çin’de pirinç yemeklerinde, çorbalarda , ve çay yapımında kullanılıyor . Bazı bölgelerde taze olarak tüketiliyor. GojiBerrygenellikle kurutulmuş olarak  veya suyu  ihraç ediliyor.
Avrupa ve Amerika’da Gojı suyu  yaygın olarak tüketiliyor .ÜlkemizdeGojnin  taze meyvesini ve suyunu bulmak şimdilik mümkün değil.Goji suyunu önermiyoruz nedeni ise paketlenmiş üründe koruyucu ve tatlandırıcı olma ihtimalinin yüksek olması.

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız GojiBerry meyvelerini günde bir avuç kadar tüketebilirsiniz. GojiBerry insan sağlığına faydalı meyvelerden birdir. Faydalarından bahsedecek olursak;

İçeriğindeki Polisakkaritler, germanyum ve Provitamin A Hücre DNA yapısını bozulmalara karşı korur.
18 amino asit içerir (Arı poleninden altı kere daha yüksek). Methionine, Leucine, Isoleucine, Lysine, Phenylalanine, Threonine , Tryptophan, Valine, ...
Germanyum içeren tek meyvedir. Kansere karşı koruyucu olan bir iz mineralidir.
B vitaminlerini içerir, İçeriğindeki B1, B2, B3 ve B5 Vitamini miktarı bütün meyveler içerisinde birinci sıradadır
Portakaldan 3 kat daha fazla C vitamini içerir. 100 gr. da 148 mg.
Beta Sitosterol içerir. Bu madde kandaki kolesterolü düşürür
Hormonların ve beyin ve sinir sisteminin düzgün iş görmesi için vücudun üretimi için gerektirilen gerekli yağlı asitleri içerir.
Havuçtan daha iyi bir beta karoten kaynağıdır. Provitamin A (Beta Karoten) gözdeki görme hücrelerini besler.
Lif içeriği ve polisakkaritler sayesinde, doğal probiyotik olarak bilinen sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini destekler. İshal ve kabızlık problemleriniz giderir.
Tümörlere karşı doğal katil hücre (T cell) faaliyetini arttırdığı görülmüştür. Kanser ilacıdır.

Yorumlar

Google+'da Paylaş