09 Ocak 2017 Pazartesi 11:57
Fazla Mesai Yapmak İstemeyen İşçi Çalıştırılabilir mi? Yargıtayın Kararı Tüm İşçilere Emsal Olacak mı? Memurları Kapsayacak mı?
Fazla mesai yapmak istemeyen işçiler ne yapacak? Yargıtay 7. hukuk dairesinin kararı tüm işçilere emsal olacak mı? Memurlara fazla mesai yaptırılabilir mi? İşçilere Fazla Mesai yaptırılamaz kararından memurlarda faydalanabilecek mi merak ediliyor. Alınan son karar gereği fazla mesai yaptırılan bir işçi yılda 270 saatten fazla çalıştırılırsa istifa ettiği vakit fazla mesai ücretini geri alabilecek. Ayrıntılar Haberimizde

İşçi ve Memurlar için Yargıtay dan çok önemli bir karar çıktı. Açılan dava sonucu Yargıtay 7. Hukuk dairesi sürekli fazla mesai yaptılırılan ve fazla mesai yapmak istemediği için istifa edip kıdem tazminatını isteyen kişinin talebini haklı buldu. Daha önce Konya iş mahkemesinin olumsuz olan kararını bozan Yargıtay 7. Hukuk dairesi işçiyi haklı bularak işçi kendisi istemediği sürece fazla mesai yaptırılamaz şeklinde karar verdi. İşveren böylece işçinin kıdem tazminatını ödemeye mahkum oldu.

OLAY MAHKEMEYE TAŞINDI

Konyada fabrikada çalışan kişi makine bakım işleri ile uğraşıyordu. Sürekli fazla mesai yaptırılan kişi fazla çalışmak istemediğini fabrika ya bildirdi. Ancak sürekli fazla mesaiye bırakılan işçi istifa edip işverenden kıdem tazminatını talep etti. Ancak red cevabı alınca avukatı aracılığı ile mahkemeye başvurup işvereni dava etti. Daha sonra Konya 1. İş mahkemesinde görülen davada mahkeme işçinin fazla mesai ücretlerinin ödendiği gerekçesiyle işçiyi haksız bularak işvereni haklı buldu ve kıdem tazminatı alamayacağına hükmetti.

Kıdem tazminatını alamayan işçi bu sefer davayı avukatı aracılığı ile Yargıtay 7. Hukuk Dairesine taşıdı. Hukuk dairesi kararında yerel mahkemenin kararını bozdu ve işçiyi haklı bularak işverenin kıdem tazminatı ödemesine karar verdi.

 YARGITAY 7. HUKUK DAİRESİNİN KARARI

Yapılan açıklamaya göre davacının iş sözleşmesini haklı nedenle kendisinin feshettiğini söyleyerek kıdem tazminatını istediği ancak fazla mesai ücretlerinin ödendiğini söyleyen iş veren ise talebi reddettiği yönünde açıklama yapan daire daha sonra bir işçinin fazla çalışma süresinin yıllık 270 saat olabileceğini ve bundan fazlasının ise yıllık olarak imza karşılığında muvafakat alınmasının zorunlu olduğunu söyledi. Söz konusu davada işçinin 270 saatten fazla çalıştırıldığı ve imzalı onayınında bulunmadığına vurgu yapılarak iş vereni haksız bulmuş ve kıdem tazminatı ödenmesine karar verdi.

KARAR  İŞÇİLER İÇİN EMSAL OLACAK MI?

Yargıtayın aldığı bu karar sonrası diğer işçiler içinde emsal olacak. Bir işçi yılda 270 saatten çok fazla mesai yaptırıldığı takdirde buna itiraz edebilecek ve istifa ettiği durumlarda kıdem tazminatı almaya hak kazanacak.

MEMURLARA FAZLA MESAİ YAPTIRILABİLİR Mİ?

Bu karardan sonra memurlarda yargıtay’ın aldığı kararın kendileri için geçerli olup olmayacağını sorgulamaya başladı. Memurlar istifa edemese de en azından imza karşılığı fazla mesai yaptırılmak istendiği zaman istemez ise fazla mesai yapmayabilecek mi?

Son Güncelleme: 09.01.2017 12:02
Yorumlar

Google+'da Paylaş