03 Kasım 2016 Perşembe 19:55
EYT Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar Bakanlık Açıklaması İle Umutlarını Kaybetti

Erken emeklilikte yaşa takılanlar yeni kanun çıkmasını beklerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile umutları suya düştü.Erken emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son dakika haberleri arasında hükümet cephesinden yapılan açıklamalar ile iç açıcı haberler gelmedi.İşte erken emeklilik için hükümetten yapılan açıklamalar sizler için haberimizde yayınlandı.

Emeklilikte yaşa takılanlar için internette birçok haber çıktı. Çeşitli iddialar ile vatandaşlar da farklı beklentiler oluştu. EYT son dakika haberlerinde son aylarda farklı düzenlemeler yapılacağı gündeme gelmişti. Emeklilik yaşının dolmasını bekleyen vatandaşlar güzel haberler geleceği yönünde kendilerini o kadar çok adapte ettiler ki, genel haberler onlar için Umut kaynağı oldu son dakika haberleri ise kurdukları hayalleri yıktı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın son beyanı şu şekilde oldu;

“Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenleme yaptığımız andan itibaren, 1 milyon 700 bin kişiyi emekli yapmak zorundayız. Bizim böyle bir gücümüzün olmadığını söylemek istiyorum”

PEKİ NE OLACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı; “Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenleme yaptığımız andan itibaren, bugün itibarıyla söylüyorum, 1 milyon 700 bin kişiyi emekli yapmak zorundayız. 300-400 bin rakamları nereden çıkıyor, hiç bilmiyorum. Bizim böyle bir gücümüzün olmadığını söylemek istiyorum sadece. Bunu sürdürülebilir bir hale getiremeyiz.” şeklinde beyanda bulundu.

Emekliliğin insan hayatının önemli bir aşaması olduğunu vurgulayan Bakan, beyanını şöyle sürdürdü:

“Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenleme yaptığımız andan itibaren, bugün itibarıyla söylüyorum, 1 milyon 700 bin kişiyi emekli yapmak zorundayız. 300-400 bin rakamları nereden çıkıyor, hiç bilmiyorum. Bizim böyle bir gücümüzün olmadığını söylemek istiyorum sadece. Bunu sürdürülebilir bir hale getiremeyiz. Biz aktif-pasif oranını artırmak yerine, bu oranı belki de Cumhuriyet tarihinin en negatif noktasına çekmiş oluruz. Yani çalışanların emeklilere oranı. Bizim projeksiyonlarımız inşallah 2050 yılı gibi bu rakamı 2,5’ların üzerine taşıyabilme gayretini gösterebilmektir. Sosyal güvenlik sistemimizin sürdürülebilirliği esastır. Emeklilikte ne kadar yaşa takılan var diye merak ederseniz, onu da söyleyeyim, 7 milyon 100 bin kişi. Bu süreç içerisinde peyderpey yaşı geldiğinde emeklilikte yaşa takılanlar… O zaman bizim sosyal güvenlik reformunun tamamen rafa kaldırılması ve tamamen geçmiş dönemlerde yaşadığımız emeklilikle ilgili sürecin Türkiye’de tekrar yaşanması ve gelir, gider dengemizin tamamen altüst olmasını getirebilecek bir sonuçtur.”

Son Güncelleme: 03.11.2016 20:25
Yorumlar

Google+'da Paylaş