27 Ocak 2016 Çarşamba 10:52
Eşeysiz Üreme Çeşitleri Nelerdir Hangi Özelliklere Sahiptir?
Eşeysiz üreme bir tek ata canlıdan mayoz bölünme ve döllenme olmaksızın yeni bireylerin oluşmasıdır. Bu üreme çeşidi sadece mitoz hücre bölünmesi ile gerçekleşir. Mitoz bölünme sonucu birbirinin genetik olarak aynısı olan hücreler oluştuğundan eşeysiz üreme sonucu oluşan canlılar da genetik olarak aynıdır.
Eşeysiz üreme birçok canlı tarafından kullanılan bir üreme şeklidir. özellikle tarım sektöründe insanlar tarafından da kullanılarak iyi özelikleri olan bitkilerin çoğaltılması sağlanır. Bu üreme çeşidi eşeyli üremeye göre daha hızlı ve sonucu garantili olduğundan insanlar tarafından tercih edilir.
Eşeysiz üreme çeşitleri ve görüldüğü bazı canlılar aşağıdaki gibi özetlenebilir.
-Bölünerek üreme: Tek hücreli canlılarda bu yolla üreme görülür. Örneğin bakteriler, amip ve terliksi hayvan bu yolla çoğalırlar.
-Tomurcuklanarak üreme: Bir canlının üzerinde yeni bir yavru canlının oluşmasıdır. Süngerler, deniz anası ve bira mayası bu yolla çoğalmaktadır.
-Rejenerasyon ile üreme: Eksik kısımların tamamlanması ile gerçekleşen üremedir. Deniz yıldızı, süngerler ve solucanlarda görülür.
-Sporla üreme: mitoz bölünme ile oluşan sporların uygun şartlarda yeni bir canlı oluşturmasıdır. Mantarlar ve bazı bitkilerde görülür.
-Vejetatif üreme: Bitkinin farklı kısımlarından yeni bitkilerin elde edilmesidir. Dal veya köklerin toprağa ekilmesi ile yeni bir bitkinin üretimi buna örnektir.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş