04 Şubat 2017 Cumartesi 16:54
Erken Seçim Anketi Bugün seçim olsa kim kazanır, Seçmen Kararını verdi mi?

Bugün seçim olsa kim kazanır anket sonuçları çarpıcı gerçeği ortaya çıkardı Erken Genel Seçim Anketleri yapılmaya başlandı, ilk anket ORC'den geldi, henüz Konda, Sonar ve Metropoll gibi büyük araştırma şirketlerinden bir haber çıkmadı!

Erken Seçim Anketi, Bugün seçim olsa kim kazanır, anket sonuçları!

Bugün seçim olsa kim kazanır - 2007 yılında yapılan referandumla birlikte milletvekili genel seçimleri dört yılda bir yapılmaya başlanmıştır. Türkiye'de seçimler nisbi temsil sistemi ile yapılmaktadır, 550 milletvekili seçmek için yapılan seçimde siyasi partiler oyların en az %10'unu almalı, seçim bölgelerinde verilen oyların karmaşık bir formülle hesaplanan bir yüzdesinide elde etmelidirler. 

ORC ANKETİ NE DİYOR?

ORC (Objective Research Center) şirketinin "Başkanlık Sistemi" ile igili yapmış oduğu ankette katılımcılardan cevaplamaları istenen bir diğer soruda " Bugün genel seçim olsa, hangi partiye oy verirsiniz" sorusu olmuştu. Ankete katılanların %53.1 Ak Parti, %25.0 CHP, %14.2 MHP ve %6.2 ise HDP seçeneğini işartlenmişti.

Büyükşehirlerde gerçekleştirilen araştırma 10 - 16 Ekim tarihleri arasında yapıldı. Başkanlık Anketine toplam 21980 kişi katıldı. 30 Büyükşehirde yapılan anket, Bilgisayar desteli telefon görüşmesi ve yüz yüze anket yöntemi kullanılarak yapıldı.

Ankette ilk olarak " Başkanlık sistemine geçiş ile ilgili referandum yapılacak olsa, tercihiniz ne yönde olur" sorusu ankete katılanlara yöneltildi. Katılımcılardan %55,9'u Evet, %36,2 Hayır ve %7,9'u da Kararsız şıkkını tercih etti. 

%7,9 oranında çıkan kararsızların dağılımında ise %60,7 Evet, %39,3 Hayır çıktı. Bu tablodan çıkan sonuç kararsızların Başkanlık Sitemi ile ilgili bilgiye sahip olamadığı, referandum sürecinde vatandaşa "Başkanlık Sistemi" ile bilgi verilmesi halinde kararsızların da katılımı ile Evet diyenlerin oranının %60'ı geçeceğini söyleyebiliriz.

ORC Referandum Anketi Sonuçları 2017

Andy-Ar Referandum Anket Sonuçları 2017

ANKETİMİZDE OY KULLANMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ORC SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Son Güncelleme: 07.11.2016 18:26
Yorumlar

Google+'da Paylaş