25 Kasım 2016 Cuma 23:38
Erken emeklilik için son şans! SGK yapılandırması son gün merak ediliyor!
İdari borçların , vergi borçlarının yapılandırılması ile birlikte Sigorta pirim günü eksiği nedeni ile emekli olamayan esnaf ve işçilerinde Sigorta borcu yapılandırması yaparak emekli olmalarının önünün açıldığını Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıkladı. Müezzinoğlu son gün için 25 Kasımı işaret ederken borçları olan vatandaşların vergi dairelerine başvurarak gerekli ödemeleri yapmaları halinde önlerinde bir engel kalmayacağını bildirmiştir

Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 26 Kasım  2016 tarihine kadar İdari borçların , vergi borçlarının yapılandırılması ile birlikte Sigorta pirim günü eksiği nedeni ile emekli olamayan esnaf ve işçilerinde eksik gün primlerini mevcut faizli hali ile değil makul seviyelere düşürülmüş hali ile ödenebileceğini aktarmışlardır. Borcu olan her vatandaşın devletin bu uzlaşma önerisini değerlendirmesi gerektiğini büyük bir kısmı silinen borcun kalanını ödeyerek kendisine engel olan konularda kurtulunması gerektiğini belirtmişlerdir. 

Erken emeklilik için son şans! SGK yapılandırması son gün merak ediliyor!

Birçok konuda açıklamalarda bulunana Müezzinoğlu şöyle devam etmiştir " Asgari ücret artışı sebebiyle işverenlerimize yansıyan ek maliyetin yüzde 57'si Hazinece karşılanmaktadır. Asgari ücret artışının işverene getirdiği ek maliyetin bir kısmının Hazinece karşılanması 2017 yılında da devam edecektir. Kendi nam ve hesabına çalışanlarda da asgari ücret artışından kaynaklı prim yükünü hafifletmek için 5 puanlık prim indirimi getirilmiştir. Asgari ücret üzerinden ödenecek aylık prim tutarı 568 liradan 485 liraya indirilmiştir. Bu düzenleme sonrasında prim tutarlarına göre esnaf Bağ-Kur'lular da yüzde 15, Tarım Bağ-Kur ile muhtarlarda ise yüzde 19 indirim sağlanmıştır.

Diğer taraftan sosyal güvenlik sisteminin aktüeryal dengesini göz önünde bulundurarak, tahsilat kabiliyetimizi arttıracak düzenleme ile iş verenlerimizin, esnafımızın ve çiftçimizin haziran 2016 öncesi sigorta prim borçlarının gecikme zamları ve cezaları silinerek enflasyon oranında yeniden yapılandırılması imkanı sağlanmıştır. 25 Kasım 2016'ya kadar başvuruların alınacağı yapılandırma sürecinde bugüne kadar 26 milyar liralık SGK alacağı yapılandırılmıştır" 

Emeklilikte Yaşa Takılanların Durumu 

Bakanın açıklamalarında Bugünün ihtiyaçlarını karşılarken gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını gidermelerini engelleyecek bir yapının oluşmamasına da dikkat etmeliyiz. Emeklilikte yaşa takılanlar hususuna bu hassasiyetle yaklaşmalıyız. Emeklilikte yaşa takıldığından bahsedilen kesimin erken emekli edilmesinin sisteme getireceği ek maliyetin 400 milyar lira olduğu ve bu maliyetin son tahlilde sonraki nesillerin sırtına yükleneceği unutulmamalıdır " demiştir. 

Müezzinoğlu işsizlik oranı ile ilgili açıklamalarında  " Ancak işgücü piyasasını sadece işsizlik oranları ile değerlendirmek doğru bir yaklaşım değildir. Son dönemlerde işsizlik oranındaki nispi artışa karşın İşgücüne Katılma Oranımız ve istihdamımız hızla artmaya devam etmektedir. 2016 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre tarım dışı sektörlerde istihdam 579 bin kişi artmıştır. Dünya ekonomisinde ve iş gücü piyasasında yaşanan durgun seyrin yanında bölgemizde yaşanan siyasi gerilimler ve ülkemizdeki kanlı darbe girişiminin büyümeyi ve istihdam politikalarımızı olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Bunun yanında özellikle Irak ve Suriye kaynaklı jeopolitik risklerin yanında Türkiye'nin en önemli ihraç pazarı olan Avrupa Birliğinde, çevre ülkelerden kaynaklı yaşanan ekonomik gelişmeler, ihracat ve iş gücü piyasası üzerinde baskı oluşturmuştur. Ayrıca, Rusya ile ticari ve siyasi ilişkilerimizde 2015 yılı sonunda başlayan ve 2016 yılının ilk yarısına kadar devam eden gerilim özellikle turizm ve tarım sektörünü etkilemiştir "demiştir

Son Güncelleme: 25.11.2016 23:46
Yorumlar

Google+'da Paylaş