09 Nisan 2017 Pazar 20:29
En Son Referandum Anketi Sonuçları Açıklandı!

Tarihi Süreçte Söz Milletin | Referandum 2017 Referandum Anketi 2017! Anayasa değişiklik paketi kriktik eşiklerin aşılması ile meclisten geçiyor. Değişiklik yapılan maddeler referanduma götürülecek. Geçirilen maddeler Cumhurbaşkanı tarafından onaylanacak ve referanduma götürülecek. Peki referandumda sizin fikriniz ne olur? 

2017 Türkiye anayasa değişikliği referandum anketi!

Tüm engellemelere rağmen Anayasa değişikliği TBMM Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye devam ediyor. Yaklaşık 15 gün sürecek görüşmelerde 18 madde olan Anayasa değişikliği görüşülüyor. Değiştirilen maddeler referanduma götürülecek ve millete sorulacak. Anayasa Değişikliğine Evet ya da Hayır diyecek olan millet değişikiliğe son noktayı koyacak! 

Tarihte bir ilk!

Anayasa değişikliği sırasında tarihte ilk defa meclis kürsüsü kırılmıştır. 1920 yılından buyana yaşanan darbelerde hatta 15 Temmuz darbe girişiminde parlamento bombalanırken bile yıkılmayan kürsü görüşmeler sırasında yıkılmıştır. Parlamentoda yer alan ve milletin sesi olan kürsünün yıkılması ile milletinin sesi bir nevi kısılmak istenmiştir. 

97 Yıllık meclis tarihinde ilk kez yaşanan bir olaydır meclis kürsüsünün yıkılması, Türk siyaseti açısından çok kötü ve kritik bir durumdur. Bir takım milletvekilleri tarafından kürsünün işgal edilmesi ve kol kola girerek kürsü önünde barikat kurması siyaseten söyleyecek sözümüz yok, o yüzdende kürsüyü işgal ediyoruz demektir. Bu bir siyasi parti açısından çok talihsiz bir tutumdur.

Hiçbir şey yangından mal kaçırır gibi yapılmamaktadır

Anayasa değişikliğinde 97 Yıllık meclis tarihinden yapılan işlemlerin aynısı yapılmıştır. Görüşmeler mecliste başlar ve bitene kadar devam eder. Bir parti ise bu görüşmelerin uzaması ve sarkması için elinden geleni yapar ve sonrasında ise yangından mal kaçırır gibi gece saat üçte maddeler geçirildi der! Aslında siyasi olarak elinden bir şey gelmeyenlerin başvurduğu yöntemlerden biridir bu yaşananlar. Görüşmelerin uzamasına neden ol, sonrada çıkıp milletten bazı şeyleri gizliyorlar de! Referandum sürecinde millet zaten geçen maddeleri ve içeriğini ezberleyecek, neden bu korkunuz ve endişeniz?

Cumhurbaşkanı paketi referanduma götürecek!

Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi MHP uzlaşması ile Meclis Genel Kurulu'na götürülen ve görüşmelere başlanan Anayasa değişikliği için kritik eşik 330, eğer 330 aşılırsa değişiklik teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak, değişikliği onaylayacak olan Cumhurbaşkanı Anayasa değişiklik paketini referanduma götürecek yani referandum Nisan 2017'de yapılacak.

Görüş ve oylama

Referanduma götürülecek olan Anayasa değişikliğinde oylama iki şekilde yapılıyor ilk önce değişecek maddeler üzerinde milletvekilleri görüş bildiriyor ve ardından oylamaya geçiliyor. Maddelerin geçmesi için 330 oy gerekiyor. Anayasa değişiklik teklifi ise 330 oy ile geçmiş olacak.  Ak Parti'nin tek başına fire vermeden görüşmelere ve oylamaya katılması gerekiyor ancak buda maddelerin kabulü için gerekli olan 330 milletvekilini bulmalarına imkan tanımıyor. Maddelerin kabul edilmesi için 14  oy daha gerekiyor. Burada MHP devreye giriyor yani MHP Anayasa değişikliğine katkı sağlıyor, MHP'siz maddelerin geçmesi imkansız!  Meclisten geçen Anayasa değişiklik paketi Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra referandum için geri sayım başlıyor. Ülke 60 gün sonra referanduma gitmek zorunda kalıyor..


2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu
Evet ya da hayır Oylar Yüzde
Evet (Bekleniyor)
Hayır (Bekleniyor)
Geçerli oy (Bekleniyor)
Geçersiz veya boş oy (Bekleniyor)
Toplam oy (Bekleniyor)  
Seçmen katılımı (Bekleniyor) 
Seçmen sayısı (Bekleniyor) 

ORC (Objective Research Center) Özel Gündem Araştırması 2017 sonuçlarını açıkladı. Mecliste 339 oyla kabul edilen ve 18 Maddeden oluşan Anayasa Değişikliği teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onaylamasından sonra 60 gün içinde referanduma sunulacak.

ORC yaptığı Özel Gündem Araştırması'nda ankete katılanlara " İçeriğinde Cumhurbaşkanlığı Sisteminin de yer aldığı anayasa değişikliği, referanduma giderse tercihiniz ne olur?" diye soruldu. Araştırmada 38,0 katılımcı "Hayır oyu veririm" dedi. 62,0 " Evet oyu veririm" dedi

ORC Özel Gündem Araştırması'nda sorulan bir diğer soru ise " Bazı kesimler, TBMM'den referandum kararı çıkması durumunda, ülkede kaos ve iç savaş olabileceğini ifade etmektedir. Siz iç savaş korkusu ve endişesi taşıyor musunuz" şeklinde idi. Bu soruya da verilen cevaplar Türk Halkının oyunlara gelmeyeceğini gösterir nitelikteydi. Bu soruya %16,3 Evet cevabı çıkarken %83,7 Hayır cevabı çıktı.

ORC (Objective Research Center) Özel Gündem Araştırması 2017

Araştırmada katılımcılara yöneltilen bir diğer soruda ise " Cumhuriyetin ve laikliğin tehdit altında olduğunu düşünüyor musunuz" şeklinde idi. Katılımcılar yine bazı kesimlerin suratına tokat gibi çarpan cevapları vermekten çekinmedi. Araştırmaya katılanlardan %28,7 Evet derken %71,3 'ü ise Hayır yanıtını verdi.

REFERANDUM ANKETİ

ORC Özle Gündem Araştırması'nda Anayasa Değişikliği sorularının dışında katılımcılara genel başkanlar hakkında da bazı sorular yöneltti. Bu sorulardan ilki " MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye güveniyor musunuz" şeklindeydi, katılımcıların %58'i Güveniyorum%42'si ise Güvenmiyorum dedi. İkinci soru ise " CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu' na güveniyor musunuz " şeklindeydi. Katılımcıların %20.8'i Güveniyorum%79,2'si ise Güvenmiyorum dedi.

ORC Referandum Anketi Sonuçları 2017

Andy-Ar Referandum Anket Sonuçları 2017

ANKETİMİZDE OY KULLANMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ORC ANKET SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Son Güncelleme: 11.04.2017 21:45
Yorumlar

Google+'da Paylaş