04 Şubat 2017 Cumartesi 17:01
En son referandum anketi [ Hayırcılara Şok ]

ORC (Objective Research Center) Özel Gündem Araştırması 2017 sonuçlarını açıkladı. Mecliste 339 oyla kabul edilen ve 18 Maddeden oluşan Anayasa Değişikliği teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onaylamasından sonra 60 gün içinde referanduma sunulacak.

ORC yaptığı Özel Gündem Araştırması'nda ankete katılanlara " İçeriğinde Cumhurbaşkanlığı Sisteminin de yer aldığı anayasa değişikliği, referanduma giderse tercihiniz ne olur?" diye soruldu. Araştırmada 38,0 katılımcı "Hayır oyu veririm" dedi. 62,0 " Evet oyu veririm" dedi

ORC Özel Gündem Araştırması'nda sorulan bir diğer soru ise " Bazı kesimler, TBMM'den referandum kararı çıkması durumunda, ülkede kaos ve iç savaş olabileceğini ifade etmektedir. Siz iç savaş korkusu ve endişesi taşıyor musunuz" şeklinde idi. Bu soruya da verilen cevaplar Türk Halkının oyunlara gelmeyeceğini gösterir nitelikteydi. Bu soruya %16,3 Evet cevabı çıkarken %83,7 Hayır cevabı çıktı.

Araştırmada katılımcılara yöneltilen bir diğer soruda ise " Cumhuriyetin ve laikliğin tehdit altında olduğunu düşünüyor musunuz" şeklinde idi. Katılımcılar yine bazı kesimlerin suratına tokat gibi çarpan cevapları vermekten çekinmedi. Araştırmaya katılanlardan %28,7 Evet derken %71,3 'ü ise Hayır yanıtını verdi.

ORC Özle Gündem Araştırması'nda Anayasa Değişikliği sorularının dışında katılımcılara genel başkanlar hakkında da bazı sorular yöneltti. Bu sorulardan ilki " MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye güveniyor musunuz" şeklindeydi, katılımcıların %58'i Güveniyorum, %42'si ise Güvenmiyorum dedi. İkinci soru ise " CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu' na güveniyor musunuz " şeklindeydi. Katılımcıların %20.8'i Güveniyorum, %79,2'si ise Güvenmiyorum dedi.

ORC Referandum Anketi Sonuçları 2017

Andy-Ar Referandum Anket Sonuçları 2017

ANKETİMİZDE OY KULLANMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ORC ANKET SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Son Güncelleme: 04.02.2017 17:18
Yorumlar

Google+'da Paylaş