08 Şubat 2017 Çarşamba 13:20
Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjdeli Haber Var mı?EYT Son Dakika Haberleri
 Emekli olmak için yaş bekleyen vatandaşlar 2017'de bu konu hakkında düzenleme yapılmasını büyük bir umut ile bekliyor. Erken emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetinin giderilmesi için yapılan çalışmalarda son durum nedir? Hükümet erken emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili 2017 yılında nasıl düzenlemeler yapacak merak edilen detayları sizler için sayfamızda derledik.

2017 yılı erken emeklilikte yaşa takılanlar emekli olabilecek mi? Herkes bu konunun hakkında konuşurken akıllarında nereden soru işaretlerini yanıtı arıyor. Erken emekli olmak için bekleyen vatandaşlar bir çözüme kavuşabilecek mi? Çalışanları ve emeklilik için sigorta suresi prim günü sayısının dolduranlara erken emeklilik müjdesi her an gelebilir.

Emeklilik haberleri hakkında her geçen gün yeni gelişme yaşanıyor. Sigorta prim gün sayısını dolduran anlar ancak emekli olmak için yaşı bekleyen kişiler beklemeden emekli olabilecek. Bunun için çalışmalara devam eden hükümet yılda yüzde 5 düşük maaşla erken emekli olabilecekleri yönünde açıklamalar yaptı. Konu ile ilgili çalışmalar devam ederken nisan ayında yapılması planlanan referandum öncesinde emeklilikte yaşa takılanlar heyecanla beklemeye başladı.

2017 yılı içerisinde umut verici emeklilik haberleri gelecek gibi görünüyor. Sisteme göre Prim gün sayısını dolduran bir emekli adayı emeklilik yaşını doldurmadan emekli olamıyor. Bugüne kadar emekli olmak için 3 farklı şart koşulmuş SSK'lı için de 8 Eylül 1999 tarihine kadar iki şart vardı. Birinci şart, kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 sigorta süresi, ikincisi ise 5000 gün prim sayısıydı. Kıstaslardan üçüncüsü ise 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe girenlere yönelikti. Buna göre kadınlara 40 ile 58, erkeklere de 44 ile 60 yaş arasında yaşını bekleme süresi getirildi. Memur ve Bağ-Kur'lu çalışanlar için de benzer yaş şartı getirilmişti.

Henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, Başkanlık sistemi referandumu öncesi emeklilikte yaşa takılanların erken emekli olabilmesiyle ilgili önemli gelişmelerin yaşanması bekleniyor. 2017 yılında gerek hükümetten gerek SGK tarafından açıklama geldiğinde haber içeriğimizde yer alacaktır.

 

Son Güncelleme: 08.02.2017 13:22
Yorumlar

Google+'da Paylaş