17 Ekim 2016 Pazartesi 21:36
Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT Son Durum Ne
Erken emeklilikte yaşa takılanlar için son gelişmeler nelerdir emekli olmak isteyen genç insanlar gerekli şartları yerine getirilmesi ile birlikte ne zaman emekli olurum sorusunun cevabını arıyorlar. EYT yaşa takılan milyonlarca mağdur için hazırlanan yasa büyük bir merak ile bekleniyor işte son gelişmeler.

 Erken emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz açıklamalarda bulundu. Ahmet Açıkgöz sistemin düzenlemelerle birlikte ortaya çıkaracağı birtakım zorlukları anlatarak  “Emeklilik tanımı eşittir yaş. Avrupa’da böyledir. Avrupa ülkelerinde gün tanımlaması yoktur. Belli yaşa gelenler emekliye ayrılabilir. Çalışamayacak yaşa gelen insana emekli denir. Emeklilik, yaşlılık aylığıdır. ‘Ben 10 bin günü tamamladım ama 45 yaşındayım, bana maaş verin’ denilemez çünkü bu sisteme aykırıdır. Bunun aksi, sistemin dengelerini bozar. Bu konuda bir çalışma yok. Kamuoyunda bu yönde bir tartışma yaratılıyor ama kurumun böyle bir çalışması yok.” şeklinde açıklama yaparak sorulara yanıt verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu EYT yasası ile ilgili sorulara “Şu anda yapılandırma ile ilgili bir çalışma yok ama Genel Sağlık Sigortası’nın ödemesindeki geçmişe dönük yeni bir planlamayı, yılbaşından itibaren uygulamaya geçecek çalışmayı yapıyoruz. O şimdi hükümete gidecek, süreç daha 2-3 ayı alır.” dedi.

Erken emeklilikte yaşa takılan mağdur insanlar için birçok kez TBMM'de tasarı görüşmeleri yapıldı .Henüz yasaların yürürlüğe girmesi ve karara bağlanması Dolayısıyla 500 bine yakın erken emeklilik EYT mağduru giderilemedi  daha önce Canan Yüceer tarafından meclise sunulan yasanın ardından bir yasa teklifi de CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’den geldi ve Genel sağlık Sigortası Kanunu’na Geçici Bir Madde Eklenmesi Hakkında Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu. Emeklilik için sigortalı olma süresi, prim gün sayısı ve yaş şartları bulunuyor.
 
Son Güncelleme: 17.10.2016 22:14
Yorumlar

Google+'da Paylaş