22 Aralık 2016 Perşembe 15:38
Emekli Zamlı Maaşı Hesaplama Sayfası

Modern yüzyılın getirdiği kolaylıklar arasında olan internet üzerinden kamu kurumlarına ait bilgilerin sorgulanması işlemlerinde Sosyal Güvenlik Kurumu da e-SGK uygulaması ile kişiler evlerinden kendilerine gerekli sorgulama işlemlerini yapabilmesi önemli hizmetlerin arasında yer almaktadır.  Dakikalar içerisinde online olarak SSK ve SGK ya ait bilinmek istenene bilgilere erişim sağlanabilmektedir. 7 gün 24 saat kullanılabilen e-SGK ağı sayesinde mesai saatlerine bağlı olmadan sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

Vatandaşların ne zaman emekli olacaklarını öğrenmeleri ,emekli olduklarında alacakları maaşı öğrenmeli için günlerce kurumda sıra beklemelerine gerek bulunmamaktadır. E.devlet uygulaması ile artık dakikalar içerisinde ilgili işlemi yapabilmek mümkündür.

Sosyal  Güvenlik Kurumunun e-SGK uygulamasını e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirmek için PTT den 2 tl karşılığında şifre alınması zorunludur.  Bunun için e-devlet şifresinin PTT müdürlüklerinden ilgili kimlik bilgileri ibraz edilerek almış olmak gerekmektedir . E-Devlet Kapısı ‘sisteme giriş’ ekranı üzerinde ‘e-Devlet şifresi’, ‘mobil imza’, ‘e-imza’, ‘T.C. kimlik kartı’ ve ‘internet bankacılığı’ şeklinde 5 farklı yüksek güvenlikli giriş yönteminden herhangi birisinin kullanılması gerekmektedir.E-devlet kimlik doğrulaması işlemlerinin ardından açılacak sayfada SGK sorgulama işlemlerini seçmek ve açılan pencerelerden hangi alanda sorgulama yapmak istiyorsa o alana yönelmek gerekmektedir.

SSK emekli maaşı hesaplama uygulaması üzerinde SSK mükellefleri tarafından bazı kişisel bilgilerin ve sigortalılık bilgilerinin eksiksiz ve doğru olarak girilmesi gerekmektedir Vatandaşın SGK nın 4A-4B-4C çalışan kişi modellerinden kendisine uygun olana seçmesi  ilgili prim günlerini öğrenmeleri gerekmektedir. Ayrıca cinsiyet, erken yaşlanma durumu, malullük durumu, doğum tarihi ve hizmete başlama tarihi bilgilerinin doğru olarak sisteme girilmesi alınacak bilginin geçerliliği açısından son derece önemlidir.

İlgili bilgilerin girilmesi sonrasında sistem size ne zaman emekle olacağınızı ve emekli olacağınız ilk aydan itibaren ne kadar maaş bağlanacağını bildirecektir.

 

Son Güncelleme: 22.12.2016 15:41
Yorumlar

Google+'da Paylaş