24 Ocak 2017 Salı 11:47
Emekli ve Memur Maaşları Ne kadar Oldu?Maaşlara Zam Geldi mi?

2017 yılı Ocak ayı ile birlikte yapılan zamlar sonrasında en düşük maaş 2 bin 601 lira olarak belirlendi. Doktor maaşları 4 bin 361 lira olurken, öğretmen maaşları 3 bin 473 liraya yükseldi. Araştırma görevlilerinin maaşları 4 bin 369 lira, profesörlerin maaşları 7 bin 417 lira, hemşire maaşları ise 3 bin 13 lira olarak açıklandı.

Her senenin başında ve ortasında memur ve emeklilerin maaşlarına zam yapılıyor.  2017 yılı için zam oranları netleşti.Geçtiğim yıl memurlara Ocak ayında %6 Temmuz ayında ise %5 lik zam uygun görülmüştü. Uygulanan 100 liralık zam sonrasında memur ve emekli zammı için sabırsızlıklar başladı. memur emeklilerine %3 lük bir zam yapıldı. Bağkur ve SSK emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 4.73 oranında bir zam uygulandı. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zamlara, 2016 yılının son 6 ayı enflasyon farkının da etkisinin olacağı haberi alınmıştı.

Türkiye İstatistik kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre son 6 ay için herhangi bir enflasyon farkı oluşmadığı açıklaması yapıldı. Ocak ayı enflasyon oranı da memur ve emekli zammı için önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.  Örneğin Ocak ayı içerisinde enflasyon oranı 3,73 oranında olur ise, Ocak ayı memur ve emekli zammı için herhangi bir değişim söz konusu olmayacak. Ancak 2017 Temmuz dönemi içerisinde enflasyon yüzde 3 oranını aşarsa, memur ve emekli zammı için yüzde 4 oranında bir artış miktarı uygulanacak. Eğer Ocak ayının enflasyon oranı 3,59 olarak açıklanır ise memur ve emekli zammı için, 0,59 oranında bir zam farkı ödemesi yapılacak.

Bu sene Ocak ayı içerisinde uygulanacak olan memur ve emekli zammı sonrasında, en düşük emekli maaşının 1000 liraya yakın olduğu belirlendi. Bağkur ve SSK emeklileri geçtiğimiz yılın son altı ayı içerisinde gerçekleşen yüzde 4,73 oranındaki enflasyon oranı miktarınca zam alacakken, memur emeklileri ise yapılmış olan toplu sözleşmeler sonrasında yüzde 3 oranında bir zam alacaklardır.

Yorumlar

Google+'da Paylaş