26 Ocak 2016 Salı 22:37
E Devlet nasıl kullanılır kayıt nasıl olunur? E Devlet şifresi nasıl alınır
Teknolojinin gelişmesi ve akıllı telefonlarla cebimize kadar girmesi sonucunda artık her işimizi onunla halleder olduk. Hastaneden randevu almadan alış verişe oradan banklar arası EFT yapmaya kadar her işimizi artık internet ve akıllı telefonlarla yapıyoruz.
Devletimizde bu kolaylığa duyarsız kalmadı. Artık tüm bakanlık ve resmi kurumların bir internet sayfası var ve vatandaşa online olarak hizmet verebiliyorlar. Artık birçok işlem için resmi dairelere gitmeye gerek kalmadı. Devlete ait sitelerin hepsinin ortak çatı altında toplanmasıyla da e devlet portalı oluşturuldu. Buna e devlet kapısı adı da verilmektedir.
E devlet sayesinde artık işlemler hem daha hızlı hem de ücretsiz olarak yapılabiliyor. E devlet sayesinde SGK hizmet dökümü alma, SSK prim sorgulama, Başbakanlık İletişim Merkezi olan bimer'e sorunları iletme, askerlik işlemlerini gerçekleştirme gibi işleri yapabiliyoruz.
E devlete girmek için dört farklı yol olsa da bunların en kolayı ve pratiği e devlet şifresini kullanmaktır. Bu yöntemde sadece TC kimlik numarası ve PTT’den 2 lira karşılığında alınan e devlet şifresi gerekmektedir. Aldığınız şifre ile giriş yaptıktan sonra yeni bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Bunun dışında e-imza veya mobil imza gibi kimlik doğrulama araçlarıyla da giriş yaparak hizmet almanız da mümkündür.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş