18 Ocak 2017 Çarşamba 22:19
Diriliş Ertuğrul Mabenci(Mabeynci) Ne demektir?

Diriliş Ertuğrul Mabenci Nedemektir? Mabencinin anlamı Diriliş Ertuğrul izleyicileri tarafından merak edildi. Dizide tekfurun kızını kaleye getiren mabencisinin öldürülmesi üzerine oyuncular sürekli mabenci kelimesini kullandı. Diziyi izleyen herkes mabencinin anlamını öğrenmek istedi

Diriliş Ertuğrul Mabencinin Anlamı Nedir?

Diriliş Ertuğrul dizisinin 18 Ocak Çarşamba günü yayınlanan bölümünde Karacahisar kalesi tekfurunun kızı kaleye doğru gelirken saldırıya uğradı. Diriliş Ertuğrul dizisinde sürekli geçen Mabenci kelimesi izleyicilerin dikkatini çekti ve anlamı merak edildi. Mabenci kelimesi osmanlı zamanlarında padişahın veya yüksek rütbeli kişilerin dışarı ile ilişkilerini sağlayan, emir ve yasaklarını ilgilendiren kişilere bildirenlere verilen addır.

Mabenci Ne Demek?

Diriliş Ertuğrul dizisinde hatırlanacağı gibi Tekfur'un kızı saldırıya uğramış bu saldırıda da Tekfur'un mabeyncisi öldürülmüştü. Dizinin 18 Ocak Çarşamba günü yayınlanan bölümünde oyuncuların ağzından Mabenci kelimesi düşmek bilmedi. Eski türkçe olarak bilinen mabenci kelimesi bağlı olduğu padişah veya tekfur gibi önemli kişilerin dışarıdaki işlerini halleden kişiye denir. Nitekim dizidede mabenci Tekfur'un kızını kaleye getiriyordu.

Son Güncelleme: 19.01.2017 00:57
Yorumlar

Google+'da Paylaş