10 Aralık 2016 Cumartesi 19:47
Değişen 21 Anayasa Maddesi (2017) Başbakanlık Kalkıyor!
Başkanlık sistemine geçişin ilk adımı atıldı. üzerinde anlaşılan anayasa değişikliği meclise gönderildi. İşte marek edilen 21 maddeleik anayasa değişikliği ve detaylar..

Ak Parti ve MHP uzlaştı, Başkanlık için ilk imza Başbakan tarafından atıldı. Başkanlık metninide içeren Anayasa değişiklinde şimdi top mecliste. Anayasa değişikliği teklifi, Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş 316 imza ile TBMM başkanı Kahraman'a sundu.. Anayasa değişikliğinde sona yaklaşıldı. Meclise giden Anayasa değişikliği teklifi ile Başkanlık sisteminde sona gelindi.

Ak Parti'nin 316 imza ile Meclise sunduğu Anayasa değişiklik tekilifi başkanlığı da kapsıyor. 

- Cumhurbaşkanı devletin başı olacak, yürütme yetkisi Cumhurbaşkanında bulunacak. Cumhurbaşkanı ayrıca, cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar ve üst düzey kamu görevlilerini atamaya yetkili olacak.

- Cezai sorumluluğu olacak cumhurbaşkanının Yüce Divan'a sevki için de kademeli formül öngörülüyor.
- Cumhurbaşkanının parti üyeliği 2018'de, cezai sorumluluğu 2019'da başlayacak.
- Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek.
- En az yüz bin seçmen tarafından da Cumhurbaşkanlığına aday gösterilme imkanı getirilecek
- Milletvekili sayısı 600'e çıkarılacak. Ara seçimler kaldırılacak, yedek milletvekilliği sistemi getirilecek.
- Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri, yetkileri ve teşkilat yapıları Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenlenecek.
- TBMM veya Cumhurbaşkanı tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilebilecek. Bu kararın verilmesi halinde seçimler birlikte yapılacak; yasama ve yürütme seçimleri aynı gün gerçekleştirilecek.
- Kanun teklif etme yetkisi milletvekilinde olacak. Ancak, Cumhurbaşkanına istisna olarak, bütçe kanununu hazırlama, sunma yetkisi ve görevi verilecek. Bütçe, Meclisin onayıyla kabul edilebilecek.
- HSYK 12 üyeden oluşacak ve iki daire şeklinde çalışacak. Üyelerin yarısını TBMM, diğer yarısını Cumhurbaşkanı belirleyecek. HSYK seçimlerinde ilk 2 turda 5'te 3 çoğunluk aranacak. HSYK seçimleri son tura kalırsa kura yöntemi devreye girecek.
- Yerel seçimler 2019 Mart'ta yapılacak.
- Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler 2019 Kasım'da yapılacak.
- Anayasa Mahkemesi üye sayısı 15'e düşüyor.
- Jandarma Genel Komutanı, Mіllі Güvenlіk Kurulu'ndan (MGK) çıkarılıyor.
- Sıkıyönetim uygulaması anayasadan çıkarılacak. OHAL ilan etme yetkisi, Cumhurbaşkanına verilecek. OHAL ilanı kararları Meclisin onayına sunulacak.

- Disiplin mahkemeleri dışında, savaş hali hariç askeri mahkeme kurulamayacak. Ancak, savaş halinde asker kişilerin görevleri ile ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakılması için askeri mahkemeler kurulması öngörülebilecek.
Son Güncelleme: 10.12.2016 19:49
Yorumlar

Google+'da Paylaş