17 Aralık 2016 Cumartesi 21:56
Cep Telefonu Kayıp Çalıntı İhbar Bildirimi ve Sorgulama İşlemi nasıl yapılır?
e-Devlet üzerinden vatandaşların işlerini kolaylaştıracak yüzlerce uygulama mevcuttur. e-Devlet kapısında hiç bir ücret ödemeden bu uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Mobil Sabit İnternet Kablo Tv Uydu İşletmecilerinden Borç Alacak Sorgulama ve Ödeme iade İşlemlerinizi yapabileceğiniz gibi, Kayıp Çalıntı İhbar Bildirimi ve Kayıp Çalıntı İhbar Sorgulama İptal işlemlerinizde yapabilirsiniz. 

e-Devlet üzerinden yine iletişim sistemleri ile ilgili sorgulama işlemlerinizi, IMEI Cep Telefonu Numarası Eşleştirme, Kayıt ve Kayıt Hakkı Sorgulama, Sorgulama ve MSISDN Eşleşme Sorgulama, Mobil Hat Sorgulama, Numara Taşıma Sorgulama ve Telefon Ana Kart Değişikliği işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

BTK Kayıp Çalıntı İhbar Bildirimi

E-Devlet pek çok hizmeti bünyesinde barındırmaktadır. Bu hizmetlerden biride BTK Kayıp Çalıntı İhbar Bildirimi ve Kayıp/Çalıntı İhbar Sorgulama/İptal işlemleridir. Artık telefon hırsızları tehlikede, telefonunuz mu çalındı hiç telaşa gerek yok. E-Devlet'e girerek Kayıp/Çalıntı İhbarı yapabilirsiniz. Yapcağınız ihbar sonrasında telefonunuzun yeri tespit edilir ve hırsız kıskıvrak yakalanır! 

E Devlet sisteminde hizmetlere erişim için yapmanız gereken işlemler vardır. Bazı vatandaşlar E-Devlet sistemine giriş yaptıklarında aradıkları hizmeti bulmakta zorlanabilmektedir.  Aşağıdaki resimli anlatımdan yola çıkarak BTK Kayıp Çalıntı İhbar Bildirimi yapabilirisiniz.

E Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler bağlantısı altında yer alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve devamında yer alan Kayıp/Çalıntı İhbar Bildirim linkine tıklayınız. Ya da Sağ üst köşede yer alan Site İçi Arama kutucuğuna Kayıp/Çalıntı İhbar Bildirim yazarak arama yapabilirsiniz. Eğer bunların hepsini yaptınız ve yinede Kayıp/Çalıntı İhbar Bildirim Formuna ulaşamadınız ise üzülmeyin haberimizin devamında yer alan formu kullanabilirsiniz.

1) BTK Kayıp Çalıntı İhbar Bildirimi Beyan Formu

Hizmetin ekranlarına ilk erişildiğinde aşağıdaki beyan formu ekranı görüntülenir.

2) BTK Kayıp Çalıntı İhbar Bildirimi İhbar Başvuru Formu

BTK Kayıp Çalıntı İhbar Bildirimi

İhbar başvuru formunu doldurarak kayıp/çalıntı ihbar başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu ekranda operatör bilgisini seçtikten sonra formun devamı seçtiğiniz operatör bilgisine göre görüntülenecektir.

2.1) Seçilen Operatöre Ait Kullanıcının Üzerine Kayıtlı Cep Telefonu yoksa işlemler devam etmez. Eğer seçtiğiniz operatöre ait üzerinize kayıtlı cep telefonu bulunamadıysa yandaki ekrandaki gibi uyarı mesajı görüntülenir ve işleme devam edilemez.

2.2) Seçilen Operatöre Ait Kullanıcının Üzerine Kayıtlı Cep Telefonu varsa Seçtiğiniz operatöre ait üzerinize kayıtlı cep telefonu varsa yandaki ekran görüntülenir.

Bu ekranda seçilen SIM kart sayısı kadar IMEI Numarası alanı açılır. Formu doldurup “İleri” düğmesine tıklayarak formun bir sonraki aşamasına erişebilirsiniz.

3) BTK Kayıp Çalıntı İhbar Bildirimi Olaya İlişkin Bilgiler;

Aşağıdaki ekranda formdaki alanları doldurup “Başvur” düğmesine tıkladığınızda eğer başvuru yapmanıza engel bir durum yoksa başvurunuz tamamlanır ve ihbar başvuru sonucunuzu görüntüleyeceğiniz bir sonraki ekrana erişebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/bilgi-teknolojileri-ve-iletisim-kurumu
Son Güncelleme: 17.12.2016 22:48
Yorumlar

Google+'da Paylaş