02 Aralık 2016 Cuma 11:23
Cemre Nedir?İlk Cemre Ne Zaman Düşecek?

Cemre hava olaylarından birisidir. Havaların ısınması manasında kullanılan cemre  Arapça kökenli bir kelimedir. Hepimizin sıklıkla kullandığı ve anlamını çok fazla bilmediği cemre ve cemre düşmesi hakkında merak edilenleri haberimizde sizlerle paylaştık.

Cemre kelimesi kor ve ateş anlamına gelmektedir. Hava sıcaklığındaki artıştan  dolayı cemre olarak nitelendirilmiştir. Üç şekilde gerçekleşmektedir. Cemre düşmesi havaya ,suya  ve toprağa  düşmesi şeklinde nitelendirilir. Cemre düşmesinin günümüze kadar nasıl ulaştığını anlatmaya çalışacağız. İşte detaylar…

Cemre düşmesi tarihçesi

Cemre Arap kökenli bir kelime olduğu için bu efsaneyi Arap kaynaklarından ele almak daha doğru olacaktır. Araplar havalar çok sıcak olduğu zamanlarda serinlemek için  yüksek yerlerde yaşamışlar  ,havalar soğuduğunda da alçak yerlerde yaşamışlardır. Yaşam şartlarına uygunluk bakımından özellikle düzlük yerleri tercih etmişlerdir. Seçtikleri bu düzlüklerin orta kısmına çadırlar kurmuşlar .Halk geçim kaynağı olarak hayvancılık yapmıştır. Hayvanların çadırdan uzak kalmaması için hayvanlar çadıra yakın bir yerde daire şeklinde   toplanmıştır .Genellikle küçükbaş hayvan ve deve yetiştiriciliği yapmışlardır. Kış mevsiminde çadırlara yakın bir yerde toplamda üç ateş yakılırdı Bu ateşlerden biri insanlar için diğer ikisi de deve ve küçükbaş hayvanlar için yakılırdı. Havalar ısınınca da yanan bu ateşler teker teker söndürülmüştür.  Bu şekilde havanın ısınması olayına  cemre düşmesi denilmiştir.

Cemre ne zaman düşer?

Cemre ilkbahar gelmeden  havaya ,suya ve toprağa düşer .Sıralaması hava ,su ve toprak şeklindedir. Cemre düşmesi ile birlikte hava ,su ve toprak ısınır. Bu olayların tamamına cemre düşmesi denir.19-20 şubat tarihlerinde cemre havaya,26 – 27 Şubat tarihinde suya ve 5 – 6 Mart tarihinde de  toprağa düşecek şekilde gerçekleşir.

Türk tarihi incelendiği zaman cemre düşmesi olayının önemli bir yere sahip olduğu  görülmektedir. Bunun nedeninin de göçebe yaşam olduğu düşünülmektedir. Cemre düşmesi ile insanların yüreğini sevinç kapladığı için insanların pozitif olduğu bilinmektedir.

Son Güncelleme: 02.12.2016 11:25
Yorumlar

Google+'da Paylaş