13 Kasım 2016 Pazar 20:46
Çanakkale 1915 Köprüsü Geçiş Ücreti Ne Kadardır?

Son belirlemelere göre Çanakkale 1915 köprüsünün geçiş ücretleri açıklandı. Başbakan Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nde açıkladığı Çanakkale köprüsünün ücretlerini 15 euro artı KDV olarak bildirdi.

İstanbul'da her geçen gün sayısı artan ulaşımı kolaylaştırmak adına yeniliklere ortak olan köprülerden birisi olan Çanakkale Köprüsü ile ilgili Binali Yıldırım'dan açıklama geldi .Çanakkale köprüsünün açıklığı 2023 metre olacak birliklerle toplandığı zaman beş kilometreden fazla bir uzunluğa sahip olan köprüye 100 kilometrelik bir  Otoyol yapılacak .Bu kadar para dökülen ulaşımı kolaylaştıran köprünün geçiş ücreti ne ebette ki bu masraflar yansıyacak.

Çankaya Köşkü'nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım'dan satır başları şöyle: 

Çanakkale Köprüsünün açıklığı 2023 metre olacak. Viyadüklerle toplandığızaman 5 km’den fazla bir uzunluğa erişiyoruz. Buna ilaveten de 100 kilometrelik bir otoyol var.Bunun ağırlıklı kısmı Gelibolu’dan başlayıp Malkara’ya kadar devam eden oradan da İstanbul’a uzanan bir otoyol.

İnşallah ihalesi gerçekleşecek ve yapımına da en kısa sürede başlanacak. Hedefimiz 2023 yılına kadar bitirmek. Yaklaşık 5 yıl ön görülüyor yapım süresi. 18 Mart’ta da temel atmayı hedefliyoruz.  Geçiş ücreti de 15 Euro + KDV..

Çanakkale geçilmez tarihte kaldı artık. Çanakkale her türlü geçilir. Denizden, havada, karadan…

Köprüden geçiş süresi viyadük dahil 3 dakika olacak.

Köprünün geçiş ücreti ve maliyetine ilişkin soru üzerine Yıldırım, şunları söyledi:

"Geçiş ücreti 15 avro artı KDV. Maliyet teklifle beraber gelecek ama takriben söylemek gerekirse oldukça büyük bir proje. Finans maliyeti hariç 10 milyar TL'yi bulur. Yani altında olur.

Bu da yıllardır konuşulan bir projedir. Türkiye'nin gündeminde belki son 50 yıldır hep konuşulan bir projedir. Nihayet bunu da yapmak bize nasip olacak diye düşünüyoruz." 

Başbakan Yıldırım, her şeyin yolunda gitmesi durumunda 18 Mart'ta da ilk kazmanın vurulacağını bildirdi.
 

Son Güncelleme: 13.11.2016 21:30
Yorumlar

Google+'da Paylaş