10 Kasım 2016 Perşembe 16:01
Burs ve Kredi Sonuçları ne zaman açıklanacak taahhütname onayına dikkat!

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) sabırsızlıkla beklenen Burs ve Kredi sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair duyurusu yapıldı ancak sonuçların açıklanacağı tarihin verilmemesi nedeniyle öğrenciler bir hayli sıkıntıda! KYK yayınlamış olduğu duyuruda, sonuçların en kısa sürede açıklancağını duyurdu. Sonuçlar açıklandığı anda gerekli bağlantıları eş zamanlı oalrak yerelhaber.tv'den veriledcektir.

TAAHHÜTNAME ONAYI

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) öğrencileri taahhütname konusunda uyardı. Kurum yaptığı açıklamada, sonuçların ilanından sonra E- Devlet üzerinden taahhütname onayının yapılması gerektiği aksi takdirde öğrencilerin burs ve kradiden yararlanamayacaklarını belirtti.

SONUÇLAR EN YAKIN HANGİ TARİHTE AÇIKLANIR?

Katılımın çok olması sonuçların açıklanma süresini uzattı mı? KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) ve diğer kurumların başvuru sonuçları normalde iki hafta içinde açıklanmaktadır. KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) DGS üzerinden burs başvurularının hemen ardından açıklanması gerekmektedir. 

BURS VE KREDİ ÜCRETLERİ NE KADAR OLACAK?

2016 2017’de KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) burs ve kredi ücretleri 400 Türk Lirası olacak. Geçen sene 320 Türk Lirası olan burs bu sene 80 Türk Lirası zam ile 400 Lira oldu. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, 2016 yılında burs ücretlerinin artacağını söylemişti. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu ise üniversiteye yeni başlayan öğrenciler için müjdeli haber verdi. Genel Müdür Aksu, üniversite 1’inci sınıfta okuyan öğrenciler burslarını Ocak ayında değil Kasım ayında alacaklarını açıkladı.

HANGİ BANKADANA ALINCAK?

Burs ve kredi ücretleri Ziraat Bankası'ndan alınacaktır. Banka, öğrencilere bankamatik kart vererek burs veya kredi ücretlerini alabilecekler.

BURSTAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Kurumun en çok hassas olduğu alanlardan biri olarak kimlere burs veriliyor:

** Herhangi bir üniversitede "ön lisans" öğrencisi olana

** Bir üniversitede "lisans" öğrencisine

** Açık Öğretimde okuyan "önceliğe sahip olan öğrenciler"e. Önceliğe sahip olanlar: Şehit çocuğu veya kardeşi, gazi çocuğuna, anne ve babası ölü olanlara.

** İki yıllık bir üniversiteyi bitirdikten sonra, dört yıllık üniversiteye geçenlere.

** Öğrenci, yüksek lisans yapıyorsa veya doktora öğrencisiyse. (Dikkat edilmesi gereken husus: hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmemektedir.)

** ÖSYM'nin yaptığı sınavda ilk 100'e giren öğrencilere otomatik olarak verilmesi

** Öğrenci şayet "amatör milli sporcu" belgesine sahipse

Bu maddeleri karşılayanlara kurum tarafından burs verilmektedir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu hangi öğrencilerin kredi alabileceğini kendi sitesinden yayınladı. 

** Üniversitede okuyanlar (Önlisans ve Lisans)

** Herhangi bir iş yerinde çalışmayanlar, asgari ücret almayanlar,

** Vakıf üniversitesinde okuyan öğrenciler

** Ailesinde şehit olan öğrenciler

Son Güncelleme: 10.11.2016 20:06
Yorumlar

Google+'da Paylaş