27 Ocak 2016 Çarşamba 10:49
Biyolojide Metagenez nedir Döl Değişimi nasıl olur?
Üreme tüm canlıların ortak özelliği olmakla birlikte her canlı grubunun kendine has üreme yöntemleri olabilmektedir. Bazıları doğrudan eşeysiz üreme ile çoğalırken bazıları ise sperm ve yumurtanın birleşmesiyle gerçekleşen eşeyli üreme ile çoğalırlar. Ancak bazı canlılarda eşeyli ve eşeysiz üremenin birbirini takip ettiği döl değişimi ile çoğalırlar.
Tohumsuz bitkiler ve bazı tek hücrelilerde görülen döl değişimi (metagenez) bir canlının haploid (n) ve diploid (2n) olduğu iki yaşam evresini içermektedir. Bu yaşam evrelerindeki canlılar genellikle birbirine benzemez. Diploid olan canlılara spor ürettiğinden dolayı sporofit, haploid olanlara ise gamet ürettiklerinden dolayı gametofit adı verilir.
2n olan sporofit bitki mayoz bölünme ile n kromozomlu sporları üretir ve bu sporlar uygun ortamlarda çimlenerek yine n kromozomlu gametofit bitkiyi oluşturur. Gametofit bitki genellikle daha küçüktür. Gametofit bitkinin farklı kısımlarından mitoz bölünme ile gamet denilen sperm ve yumurta oluşturulur. Bunların birleşmesi ile de 2n kromozomlu zigot oluşur. Bu zigotun mitoz bölünmelerle büyümesi sonucu da tekrar sporofit bitki meydana gelir.  
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş