10 Ocak 2017 Salı 14:33
Bireysel Emeklilik Sisteminde Maaştan Ne Kadar Kesinti Olacak?

Hükümetin vatandaşı tasarrufa alıştırma çabalarından biri olarak görünen BES Bireysel Emeklilik Sistemi hayatımıza giriyor .2017 yılının başı itibarı ile zorunlu olarak her çalışandan dahil olması ve maaşlarından bir kesinti alınması hedeflenen zorunlu BES Bireysel Emeklilik Sistemi başlıyor. Peki bu sistemin şartları nedir? BES Bireysel Emeklilik Sistemi kesinti miktarı be olacak .Bu sitemden çıkmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenler nedir?Bu haberimizde yanıt bekleyen sorulara cevap veriyor olucaz.

Hükümetin vatandaşı tasarrufa alıştırma çabalarından biri olarak görünen BES Bireysel Emeklilik Sistemi hayatımıza giriyor .2017 yılının başı itibarı ile zorunlu olarak her çalışandan dahil olması ve maaşlarından bir kesinti alınması hedeflenen zorunlu BES Bireysel Emeklilik Sistemi başlıyor.Çok kısa bir süre sonra hayatımıza girecek olan zorunlu tasarruf sisteminde üst sınır 45 olarak belirlendi. Peki bu yaşın altındakiler ne kadar pirim ödeyerek bu sistemde devam edecekler?.Çalışan kişinin prime esas kazancının %3 ü BES Bireysel Emeklilik Sistemi kesintisi olarak ayrılacaktır. Bu miktar sadece Bakanlar Kurulu kararı ile %1 e kadar azaltmaya ve arttırmaya yetki verilecektir.

BES Bireysel Emeklilik Sistemi Kesinti Tutarı nedir?

Bireysel emeklilikte üst sınır 45 olarak belirlendi. Peki bu yaşın altındakiler ne kadar pirim ödeyerek bu sistemde devam edecekler?.Çalışan kişinin prime esas kazancının %3 ü BES Bireysel Emeklilik Sistemi kesintisi olarak ayrılacaktır. Bu miktar sadece Bakanlar Kurulu kararı ile %1 e kadar azaltmaya ve arttırmaya yetki verilecektir. En düşük kesinti 50 TL en yüksek kesinti 321 TL olacaktır. Maaşı 2000 tl olan birili 60 tl öderken 5000 tl olan kişiden  150 tl kesinti yapılacaktır. Çalışan talep etmesi halinde en fazla 3 ay bu kesintiye ara verebilecektir.

Son Güncelleme: 10.01.2017 14:35
Yorumlar

Google+'da Paylaş