01 Kasım 2016 Salı 14:01
Ayasofya'da Okunan Ezan Yunanlıları Çileden Çıkarttı

 Uzun bir aradan sonra Müslümanlar için büyük önem taşıyan Ayasofya'nın ibadete açık olan döneminde talay İmam tarafından 4 Minareden ezan sesi yankılandı .Müslümanlar ve Türkiye halkı tarafından sevinçle karşılanan bu duruma Yunanistan oldukça sert baktı .Savunma Bakanı panos kammenos yasofya'da okunan ezanı protesto ederek İstanbul ziyaretini iptal etti bu durum okunan ezandan ne kadar çok rahatsız olduklarını ortaya koydu.

Ayasofya gerek tarihi gerekse mimari yönden dünyada adı geçen büyük yapıtlardan birisi olarak biliniyor. Geçmişe baktığımızda 916 yıl kilise 482 yıl cami olarak hizmet vermiş olan Ayasofya Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar ile 1935 yılında müze olarak kullanılmaya başladı .1991 tarihinde açılan Ayasofya Müzesi Hünkar kasrında öğle ve ikindi namazları kılındı.Bu vakitlerin ezanları ise Sultan Ahmet Camisi ile karşılıklı okundu ıllar sonra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ayasofya imam olarak Önder Soy atandı. Ayasofya'nın dört minaresinden beş vakit ezan sesi yükselmeye başladı ve vakit namazları kılındı. Ancak bu durum Yunanları oldukça rahatsız etti.

YUNAN BAKAN ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ

Savunma Bakanı Panos Kammenos, Ayasofya'da ezan okunmasını protesto ederek İstanbul ziyaretini iptal etti. Bakan Kammenos, Fener Patriğinin 25. yıldönümü etkinliklerine katılmak için İstanbul'a gelecekti.

Yorumlar

Google+'da Paylaş