27 Ocak 2016 Çarşamba 10:40
Aşı nedir hangi malzemeden yapılır?
İnsanların bundan yaklaşık on bin yıl önce tarım faaliyetlerine başladığı düşünülmektedir. Tarım faaliyetlerinin başlamasından itibaren de hep daha iyi özelliklere sahip bitkiler üretmenin peşinde olmuşlardır. Bunun için de birçok yöntem denenmiştir. İyi özelliklere sahip olan bitkilerin tozlaştırılması uzun zaman denenmiştir. Ancak bu yöntemle zaman zaman başarı kazanılmış olsa da istenilen süreklilik elde edilememiştir.
Aşılama istenmeyen özelliklere sahip ancak dayanıklı bir bitki üzerine istenen özelliklere sahip bir bitki dalının uygun yöntemlerle yerleştirilerek dalın büyümesini sağlamaktır. Bu sayede istenmeyen bitki üzerinde istenen bir bitki yetiştirilmiş olacaktır.
Peki neden yeni bir bitki ekmek yerine böyle bir yönteme baş vurulmaktadır? Bunun nedeni özellikle yabani veya doğal bazı bitkilerin kök sistemlerinin daha gelişmiş ve daha dayanıklı olmasıdır. Örneğin yabani fıstık bitkisi bir fidan halinde iken üzerine antepfıstığı aşılanırsa kök kısmı dayanıklı bir bitkiye üst kısım ise istediğimiz fıstığa ait olur. Sonuçta kök sistemi daha iyi geliştiğinden fıstık daha çok ürün verecektir. Aynı yöntem turunç bitkisi ile mandalina veya portakal için de yapılabilmektedir.  
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş